Amerika, Irak ve Suriye’den asker çekecek

ABD’nin Irak ve Suriye’deki asker sayısını azaltacağı belirtildi.

Amerika Savunma Bakanlığı (Pentaogon) Merkez Komutanı General Kenneth McKenzie, Irak ve Suriye’de asker sayılarını azaltacaklarını açıkladı.

Kenneth McKenzie, Irak’ta 5 bin 200 olan asker sayılarını 3 bin 500’e düşüreceklerini belirtti.

McKenzie, “Irak’taki askerlerimizin başat görevi sadece IŞİD kalıntıları ve uyuyan hücrelerine karşı Irak askerlerine yardımcı olmak ve İran’ın ülkedeki etkisini izlemek olacaktır” dedi.

Konu ile ilgili bu ay Iraklı yetkililerle müzakerelerde bulunacaklarını söyleyen General McKenzie, Bağdat hükümetine bağlı güçlerin şu anda IŞİD ile mücadele edecek kapasitede olduğunu sadece istihbari ve lojistik desteğe ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Suriye’deki asker sayısını da azaltma planlarının olduğunu belirten McKenzie, YPG ile koordinasyon içinde çalışan 600 asker sayısını da 500’e indireceklerini ifade etti.

General McKenzie, Afganistan’da 8 bin olan asker sayısını da 5 bine indireceklerini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous Article

Irak’ta ABD konvoyuna saldırı

Next Article

Trump ile Kim'in mektupları kitap oldu: İlişkimiz 'fantezi filmi gibi'

Related Posts
Devamı

Putin’in Kazak lider Tokayev’e yönelik tehdidi İngilizleri harekete geçirdi! Orduya “Savaşa hazırlanın” talimatı verdiler

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Donetsk ve Luhansk'ı tanımadığını ilan eden Kazak Cumhurbaşkanı Tokayev'i "Dostluk yoksa her şey mümkündür. Tıpkı Ukrayna örneğinde olduğu gibi." diyerek tehdit etmişti. Bu sözler dünyada yankı uyandırırken, İngiliz ordusunun komutanı General Sir Patrick Sanders'ın Rus liderin tehdidinin ardından orduya "Savaşa hazırlanın" talimatı verdiği ortaya çıktı.