Ana Sayfa Dış Siyaset Asya Avustralya’dan ABD’ye çağrı: Askerlerimizi öldüren Taliban mahkumu serbest kalmasın

Avustralya’dan ABD’ye çağrı: Askerlerimizi öldüren Taliban mahkumu serbest kalmasın

0
Avustralya’dan ABD’ye çağrı: Askerlerimizi öldüren Taliban mahkumu serbest kalmasın

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, ABD Başkanı Donald Trump’a çağrıda bulundu.

Morrison, Trump’a mektup yazdığını ve Avustralya askerlerini öldürdüğü gerekçesiyle hapse mahkum edilen Taliban mensubunun serbest bırakılmamasını talep ettiğini söyledi.

Morrison yaptığı açıklamada, Hikmetullah isimli Taliban mensubunun “Üç Avustralya askerinin ölümünden sorumlu olduğunu, hiçbir zaman serbest kalmaması gerektiğini, onun serbest kalmasının bölgede barışa katkı sağlamayacağını” dile getirdi.

Avustralya askerlerinin öldürülmesi

Kabil hükümeti güçleri içerisine sızan bir Taliban mensubu olan Hikmetullah, 2012 yılının Ağustos ayında üç Avustralya askerini öldürmüştü.

Afganistan’ın güney kesimindeki Uruzgan ilinin merkezi Tarinkot’ta Avustralya askerlerine saldıran Hikmetullah, Stjepan Milosevic, James Martin ve Robert Poate isimli üç askeri öldürmüş, iki askeri de yaralamıştı.

Hikmetullah saldırı sonrası izini kaybettirip, 2013 yılında yakalanarak hapse mahkum edilmişti.

Hikmetullah, ABD ile Taliban arasında 29 Şubat 2020’de imzalanan anlaşma sonrası serbest kalması kararlaştırılan 5 bin Taliban üyesi arasında bulunuyordu. Kabil hükümeti, ilk olarak Hikmetullah’ın da aralarında olduğu 400 Taliban üyesini, üst düzey saldırılarda yer aldıkları gerekçesiyle serbest bırakmayı reddetmişti. Ancak daha sonra bu mahkumların da serbest kalmasına karar verilmişti.

Avustralya ordusunun Afganistan’daki savaş suçları

Afganistan’da ABD öncülüğündeki askeri işgalin en önemli parçalarından birini teşkil eden Avustralya ordusunun sicili kabarık.

Resmi makamlar, Avustralya ordusunun 2005-2016 yılları arasında savaş kurallarını ihlal ettiği toplam 55 ayrı olayı soruşturuyor.

Avustralya ordusunun, 2012 yılının Mayıs ayında, Afganistan’ın güney kesimindeki Uruzgan ilinin bir köyünde sivilleri katlettiği anlara dair görüntüler de bu yılın Mart ayında ortaya çıkmıştı.

Öte yandan ülkedeki Avustralya askerleri 2007 yılının Ağustos ayında Nazi bayrağı açmış, 2018 yılı Haziran ayında ortaya çıkan skandal infiale sebep olmuştu.

Avustralya’nın Afganistan’daki kayıpları

Avustralya, Afganistan’da ABD öncülüğündeki koalisyon içerisinde bulunan ülkeler arasında, en çok kayıp veren 10 ülkeden biri.

Bugüne dek ülkedeki çatışmalar ve saldırılarda resmi rakamlara göre toplam 41 Avustralya askeri ölürken, 261 asker ise yaralandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz