Yahudi akademisyen Finkelstein: Sosyal medyada “Holokost inkarı” yasağının hiçbir mantığı yok

Amerikalı profesör, bu iddianın yine “bir Holokost inkarcısı tarafından üniversitelerde öğretilmesi gerektiğini” söyledi. Amerikalı akademisyen Norman Finkelstein, Facebook ve…
Norman Finkelstein

Amerikalı profesör, bu iddianın yine “bir Holokost inkarcısı tarafından üniversitelerde öğretilmesi gerektiğini” söyledi.

Amerikalı akademisyen Norman Finkelstein, Facebook ve Twitter’ın Holokost’u (Yahudi soykırımı) inkar eden paylaşımları yasaklama kararını değerlendirdi.

Finkelstein kendi internet sitesinde yayımladığı ve birçok “ilerici yayın kuruluşu” tarafından reddedildiğini öne sürdüğü makalesinde, “Holokost inkarı fiili ya da potansiyel bir bulaşmaya yol açıyorsa o halde akademik kurumlarda öğrencileri aşılamaya yönelik dersler verilmesi gerekiyor” yorumunda bulundu.

Yahudi akademisyen, “Hem Holokost inkarının öğretilmemesi gerektiğini hem de bunun açık ve mevcut bir tehlike oluşturduğunu iddia etmenin mantığa aykırı” olduğunu belirtti.

Finlekstein, Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg ve Twitter‘ın CEO’su Jack Dorsey’nin “antisemitizmde ve Nazi Holokostuna dair cehaletteki küresel yükselişin Holokost inkarının bastırılmasını haklı çıkardığı iddiasını” ise mantıktan yoksun olarak nitelendirdi.

Amerikalı profesör, bu soykırımın inkarının tercihen yine “bir Holokost inkarcısı tarafından üniversitelerde öğretilmesi gerektiğini” de söyledi.

The Jewish Cronicle’ın haberine göre liberalizmin savunucusu John Stuart Mill tarafından ileri sürülen argümanlara gönderme yapan Finkelstein, “inanışları, özellikle de kesinlikle doğru olduğuna inanılanları bu tür saldırılara karşı güçlendirmek için karşıtçılığa tabi tutmanın en iyi uygulama olduğunu” savundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous Article

İsrail ve ABD, işgal altındaki Golan Tepeleri'nde 'bilimsel araştırma' projelerine başlamak için anlaştı

Next Article

ABD ekonomisi üçüncü çeyrekte rekor bir büyüme kaydetti ancak kriz bitmedi

Related Posts
Devamı

ABD Kongresinde ‘Doğu Akdeniz’ körlüğü ve Rum

ABD'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY) 33 yıldır uyguladığı silah ambargosunu tam da Doğu Akdeniz'de gerilimin tırmandığı bir dönemde kaldırması, bölgesel güvenliği baltalayan ciddi bir stratejik körlük olarak tarihe geçti. Trump yönetimi her ne kadar 'Rusya'nın etkisini azaltmak' amacına vurgu yapsa da, Kongrede uzun süreden beri Türkiye'ye karşı GKRY'ye silah ambargosunun kaldırılması için lobi yapan isimlerin olduğu bilinen bir durum.