Ana Sayfa Güncel Haberler Amerika İsrail ve ABD, işgal altındaki Golan Tepeleri’nde ‘bilimsel araştırma’ projelerine başlamak için anlaştı

İsrail ve ABD, işgal altındaki Golan Tepeleri’nde ‘bilimsel araştırma’ projelerine başlamak için anlaştı

0
İsrail ve ABD, işgal altındaki Golan Tepeleri’nde ‘bilimsel araştırma’ projelerine başlamak için anlaştı
Çarşamba günü, Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail, Tel Aviv’in kabul ettiği 1967 topraklarında ve işgal altındaki Golan Tepeleri’ndeki finansman projelerine uygulanan ambargoyu sona erdirecek bilimsel araştırma ve teknoloji alanında bir iş birliği anlaşması imzaladı. Bu anlaşma, Washington’un bu bölgelerdeki yerleşimler üzerindeki egemenliğini tanıdığının teyididir.

İmza, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman’ın huzurunda gerçekleşti.

İmza töreninde Netanyahu şunları söyledi: “ABD Başkanı Donald Trump’ın vizyonunun bilimsel araştırmaya bağlılığın yolunu açtığına inanıyorum ki bu, 67 sınırlarının ötesine geçme hakkına sahip olmadığımızı iddia edenlere karşı bir zaferdir. Yaşamlarımızı bu dünyada inşa etmeye kararlıyız ve onu terk etmeyeceğiz.”

Amerikan büyükelçisi konuşmasında, “Amerika-İsrail araştırması önünde coğrafi sınırların araştırılmasını gözden geçirmemiz gerekiyor” dedi ve değiştirilen iş birliği anlaşmasının “coğrafi kısıtlamalarla sınırlı olmayacağını” ekledi.

Daha önce İsrail Savunma Bakanı, normalleşme anlaşmalarının bir parçası olarak ABD tarafından İsrail’in bazı komşu ülkelerine satılması beklenen silahların dosyasını tartışmıştı.

İ24 News web sitesi, ABD ile BAE arasında beklenen F-35 anlaşmasının ardından Amerikan ve İsrailli tarafların İsrail’e tazminat ödemeyi görüştüğünü ve savaşçılar, helikopterler, hava savunması ve özel silahlar satın alma anlaşmasının yapıldığını belirtti. İsrail’in bölgedeki üstünlüğünü koruyacağı tartışıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz