Cumartesi, Temmuz 13, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD ekonomisi üçüncü çeyrekte rekor bir büyüme kaydetti ancak kriz bitmedi

ABD GSYİH’si üçüncü çeyrekte yıllık yüzde 33,1 ile rekor seviyedeki en hızlı büyüme ile yükseliyor.

Ekonomik Analiz Bürosu perşembe günü yaptığı açıklamada, Birleşik Devletler ekonomisinin üçüncü çeyrekte rekor düzeyde en hızlı büyüdüğünü ve yıllık yüzde 33,1 oranında toparlandığını söyledi.

Gişe rekorları kıran okuma, ikinci çeyrekte yüzde 31,4 oranında rekor kıran bir daralmanın ardından ve ilk çeyrekte negatif yüzde 5’lik bir darbe ekonominin Şubat ayında resmen resesyona girmesiyle devam ediyor.

Denge, ekonominin COVID-19 tarafından kazılan derin çukurdan dışarı çıkmasına rağmen, salgın öncesi gücünü yeniden ele geçirmek için gidecek bir yolu olduğuna işaret ediyor.

Basitçe söylemek gerekirse, ekonomik kriz henüz bitmedi.

Dahası, ekonominin bazı sektörleri diğerlerinden daha hızlı iyileşiyor ve bu eşitsizlikler Amerikan toplumunun dokusunda eşitsizlikleri derinleştirerek dalgalanıyor.

Bir işi olanlar ve hisse senedi portföyleri ve evleri gibi varlıkları iyi iş çıkarırken, işsiz olanlar veya virüs kısıtlamalarıyla harap olmuş bir işi olanlar daha geride kalıyor. Irksal zenginlik ve gelir eşitsizlikleri genişliyor. İşlerin gerektirdiği ve uzaktan öğrenen çocuklara bakmak , ebeveynleri zor seçimler yapmaya zorladığından , kadınlar iş gücünden endişe verici bir oranda ayrılıyor.

Perşembe günkü gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) raporu, 3 Kasım ABD başkanlık seçimlerinden önceki son büyük ekonomik verilerdir.

Ancak ABD Seçimleri Projesi’ne göre 78 milyondan fazla Amerikalının şimdiden oy kullandığı göz önüne alındığında, raporun Trump’ın yeniden seçilme beklentilerini dramatik bir şekilde etkilemesi olası görünmüyor.

Ancak hem seçim hem de ekonomi açısından ileride bir belirsizlik dünyası var.

Seçim sonuçlarına itiraz edilirse, Beyaz Saray ve Kongredeki Demokratlar ortak bir zemin bulamadığından, yeni bir virüs yardım turu ile daha fazla gecikmeye yol açabilir.

Bahisler daha yüksek olamazdı. Federal hükümetten sağlanan artan istihdam faydaları, küçük işletmeler için yaşam hatları ve hanelere bir defaya mahsus nakit ödemeler gibi yardımlar, ekonominin üçüncü çeyrekte yeniden canlanmasına yardımcı oldu. Ancak bu uyarıcı etkiler soluyor.

Dördüncü çeyrekte vites küçültme toparlanmasına işaret eden artan bir veri kütlesi var. Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, toparlanmanın yolunda gitmesi için daha fazla hükümet harcaması gerektiği konusunda uyardı.

Şimdi artan COVID-19 enfeksiyonları, daha fazla işten mahrum bırakma kısıtlamalarının hayalini kuruyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar