Trump; “seçimi kazanırsam Tahranla görüşmeler tekrar başlar”

ABD Başkanı Donald Trump kasım ayında olacak seçimler ile ilgili ‘seçimi kazanırsam İran beni arayacak’ dedi. ABD Başkanı…

ABD Başkanı Donald Trump kasım ayında olacak seçimler ile ilgili ‘seçimi kazanırsam İran beni arayacak’ dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, İran’ın Kasım seçimini kazanırsa ABD ile yeni bir anlaşma yapmaya istekli olacağını söyledi. Geçen ayın sonunda ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Washington’un Kasım ayında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonucu ne olursa olsun İran konusundaki mevcut politikasını sürdürmesini umduğunu söyledi.

Trump, Florida, Sanford’daki Pazartesi kampanyası mitinginde yaptığı açıklamada, “Son yönetimin feci nükleer anlaşmasından çekildim” diyerek, “Muhtemelen seçimleri kazandıktan sonra alacağım ilk çağrı İran’dan bir anlaşma yapmak için can atacak, çünkü onlar GSYİH yüzde 28 azaldı ”.

Pompeo, Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık gibi AB ülkelerinin, kamuoyuna itiraf etmek istemeseler bile, ABD’nin İran politikasından memnun olduklarını iddia etti.

Eylül ayında Ohio, Dayton’daki destekçilerine konuşan Trump, ABD’nin İran’ın güçlü bir ülke olmasını istediğini ancak nükleer silaha sahip olmasını istemediğini söyledi.

ABD, Trump yönetiminin 2018’de Tahran’la yaptığı çok uluslu nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından bankalara, petrole ve İran ekonomisinin diğer sektörlerine geniş bir dizi yaptırım uyguladı.

Pompeo, Eylül ayında ABD’nin İran’a karşı “azami baskı kampanyasını” kapsamlı bir anlaşmaya varılıncaya kadar sürdüreceğini söyledi. Geçen yıl, ABD dışişleri bakanı da Tahran’ın temelden davranışını değiştirmesi gerektiğini, yoksa “ekonomisinin çöküşünü izleyebileceğini” söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Hillary Clinton'a 'Libya'yı yok etmekten' dava açacak

Next Article

ABD hisse senetleri, uyarıcı çıkmaza rağmen yükseldi, aşı gecikiyor

Related Posts