Pazartesi, Mayıs 27, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Trump, İran’ın ‘ABD seçimlerini kazandıktan sonra’ onu aramasını bekliyor

ABD Başkanı Donald Trump, İran’ın Kasım seçimini kazanırsa ABD ile yeni bir anlaşma yapmaya istekli olacağını söyledi.

Geçen ayın sonunda ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Washington’un Kasım ayında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonucundan bağımsız olarak İran konusundaki mevcut politikasına devam edeceğini umduğunu söyledi.

Trump, Florida, Sanford’daki Pazartesi kampanyası mitinginde yaptığı açıklamada, “Son yönetimin feci nükleer anlaşmasından çekildim” dedi ve ekledi “Muhtemelen seçimi kazandıktan sonra alacağım ilk çağrı İran’dan olacak. Anlaşma yapmak için can atacaklar çünkü onlar GSYİH yüzde 28 azaldı”.

Pompeo, Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık gibi AB ülkelerinin, bunu açıkça kabul etmek istemeseler de, ABD’nin İran politikasından memnun olduklarını iddia etti.

Eylül ayında Ohio, Dayton’daki destekçilerine konuşan Trump, ABD’nin İran’ın güçlü bir ülke olmasını istediğini ancak nükleer silaha sahip olmasını istemediğini söyledi.

ABD, Trump yönetiminin 2018’de Tahran’la yaptığı çokuluslu nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından bankalara, petrole ve İran ekonomisinin diğer sektörlerine çok çeşitli yaptırımlar uyguladı.

Pompeo, Eylül ayında ABD’nin İran’a karşı “maksimum baskı kampanyasını” kapsamlı bir anlaşmaya varılıncaya kadar sürdüreceğini söyledi. Geçen yıl, ABD dışişleri bakanı da Tahran’ın davranışını temelden değiştirmesi gerektiğini, yoksa “ekonomisinin çöküşünü izleyebileceğini” söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar