ABD’den Türkiye “hesaplanmış provokasyon” tehdidi

Türkiye’nin sismik araştırma gemisi Oruç Reis’i için Doğu Akdeniz’de tekrardan Navtex ilan etmesinin ardından ABD dış işlerinden bugün…

Türkiye’nin sismik araştırma gemisi Oruç Reis’i için Doğu Akdeniz’de tekrardan Navtex ilan etmesinin ardından ABD dış işlerinden bugün açıklama geldi.

Salı günü göreve başlayan Oruç Reis gemisini derhal çekmesini isteyen ABD, bunun “hesaplanmış bir provokasyon” olduğunu belirtti. Dışişleri Bakanlığı tarafından ifade edilen açıklamada, ABD’nin Yunanistan ile gerginliğin yatışmasının hemen ardından Türkiye’nin kararından “üzüldüğünü” söyledi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Morgan Ortagus yaptığı açıklamada, “Türkiye’yi bu hesaplanmış provokasyonu sona erdirmeye ve Yunanistan ile keşif görüşmelerine derhal başlamaya çağırıyoruz.” Dedi.

“Türkiye’nin açıklaması, bölgedeki gerilimi tek taraflı olarak artırıyor ve kasıtlı olarak NATO müttefiklerimiz Yunanistan ile Türkiye arasında hayati önem taşıyan keşif müzakerelerinin yeniden başlamasını zorlaştırıyor.” Dedi.

“Zorlama, tehditler, sindirme ve askeri faaliyetler Doğu Akdeniz’deki gerilimleri gidermeyecek.” Diye ekleyen dışişleri bakanlığına Türkiye’den cevap henüz gelmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

ABD, Suriye'nin güney doğusunda askeri üs inşa ediyor

Next Article

Trump, İran'ın 'ABD seçimlerini kazandıktan sonra' onu aramasını bekliyor

Related Posts