Cumartesi, Temmuz 13, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD’den Türkiye “hesaplanmış provokasyon” tehdidi

Türkiye’nin sismik araştırma gemisi Oruç Reis’i için Doğu Akdeniz’de tekrardan Navtex ilan etmesinin ardından ABD dış işlerinden bugün açıklama geldi.

Salı günü göreve başlayan Oruç Reis gemisini derhal çekmesini isteyen ABD, bunun “hesaplanmış bir provokasyon” olduğunu belirtti. Dışişleri Bakanlığı tarafından ifade edilen açıklamada, ABD’nin Yunanistan ile gerginliğin yatışmasının hemen ardından Türkiye’nin kararından “üzüldüğünü” söyledi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Morgan Ortagus yaptığı açıklamada, “Türkiye’yi bu hesaplanmış provokasyonu sona erdirmeye ve Yunanistan ile keşif görüşmelerine derhal başlamaya çağırıyoruz.” Dedi.

“Türkiye’nin açıklaması, bölgedeki gerilimi tek taraflı olarak artırıyor ve kasıtlı olarak NATO müttefiklerimiz Yunanistan ile Türkiye arasında hayati önem taşıyan keşif müzakerelerinin yeniden başlamasını zorlaştırıyor.” Dedi.

“Zorlama, tehditler, sindirme ve askeri faaliyetler Doğu Akdeniz’deki gerilimleri gidermeyecek.” Diye ekleyen dışişleri bakanlığına Türkiye’den cevap henüz gelmedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar