ABD’den Türkiye “hesaplanmış provokasyon” tehdidi

Türkiye’nin sismik araştırma gemisi Oruç Reis’i için Doğu Akdeniz’de tekrardan Navtex ilan etmesinin ardından ABD dış işlerinden bugün…

Türkiye’nin sismik araştırma gemisi Oruç Reis’i için Doğu Akdeniz’de tekrardan Navtex ilan etmesinin ardından ABD dış işlerinden bugün açıklama geldi.

Salı günü göreve başlayan Oruç Reis gemisini derhal çekmesini isteyen ABD, bunun “hesaplanmış bir provokasyon” olduğunu belirtti. Dışişleri Bakanlığı tarafından ifade edilen açıklamada, ABD’nin Yunanistan ile gerginliğin yatışmasının hemen ardından Türkiye’nin kararından “üzüldüğünü” söyledi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Morgan Ortagus yaptığı açıklamada, “Türkiye’yi bu hesaplanmış provokasyonu sona erdirmeye ve Yunanistan ile keşif görüşmelerine derhal başlamaya çağırıyoruz.” Dedi.

“Türkiye’nin açıklaması, bölgedeki gerilimi tek taraflı olarak artırıyor ve kasıtlı olarak NATO müttefiklerimiz Yunanistan ile Türkiye arasında hayati önem taşıyan keşif müzakerelerinin yeniden başlamasını zorlaştırıyor.” Dedi.

“Zorlama, tehditler, sindirme ve askeri faaliyetler Doğu Akdeniz’deki gerilimleri gidermeyecek.” Diye ekleyen dışişleri bakanlığına Türkiye’den cevap henüz gelmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

ABD, Suriye'nin güney doğusunda askeri üs inşa ediyor

Next Article

Trump, İran'ın 'ABD seçimlerini kazandıktan sonra' onu aramasını bekliyor

Related Posts
Devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Biden’ın ‘soykırım’ kararına sert tepki: Mesnetsiz ifadeler kullanmıştır

Beştepe'de gerçekleşen Kabine Toplantısı'nın ardından kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını soykırım olarak tanımlamasına sert tepki gösterdi. Tarihte yaşanan o günleri tek tek anlatan Erdoğan, "Coğrafyamızda 1 asırdan uzun süre önce yaşanmış acı olaylarla ilgili mesnetsiz, haksız ifadeler kullanmıştır. Hiçbir tarihi, hukuki temeli olmayan bu ifadeler ziyadesiyle üzmüştür. Baskıyla bu metne yer verilmiştir" dedi.