Pazar, Mayıs 26, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Tahran, Trump’ı İran için Saddam Hüseyin’den daha büyük tehdit olmakla suçluyor

İran Hükümet sözcüsü Ali Rabiei, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran için Saddam Hüseyin’den daha büyük bir tehdit olduğunu öne sürüyor.

İran ve Irak, 1980 ile 1988 yılları arasında sekiz yıllık acımasız bir savaşa girdi ve Bağdat, 1979 İran Devrimi’nden kısa bir süre sonra petrol zengini Khuzestan eyaletini ele geçirmek için İslam Cumhuriyeti’ni işgal etti. Çatışmada 1,2 milyon kadar insan öldü.

İran Öğrenci Haber Ajansı’ndan alıntı yapılan haberde Rabiei: “Çeşitli düzeylerdeki bazı siyasi elitler, Trump’ın bugün Saddam’dan daha şiddetli ve acımasız olduğuna ve İranlıların hayatlarını, sağlığını ve geçimlerini tehlikeye attığına inanmıyorlar” dedi.

Rabei: “Saddam, Khuzestan’ı ve Khorramshahr’ı ve hatta kendi deyimiyle, en azından Arvand Rud nehrini İranlılardan ele geçirmek istiyorsa, bugün Trump, ulusal ruhu yenmek için İran’ı parçalayıp kesmeye çalışıyor.” diye ekledi.

Rabiei: ‘Saddam Hüseyin hükümeti, İran köylerini ve şehirlerini yok etme tehdidinde bulunsa da, bugün Trump ülkenin kültür ve medeniyet merkezlerini yok etmekle tehdit ediyor. Trump’ın bu yılın başlarında, 52 İran bölgesine saldırması yönündeki tartışmalı tehditlerini hatırlatarak, bazıları çok yüksek İran ve İran kültürü için önemli’ dedi.

Sözcü, “Saddam rejimi halkımızı roket ve bombalarla hedef aldı ve bugün Trump, ekonomik yaptırımlar, suikastlarla ve bombardımanla halkın sağlığını, yaşamını ve geçimini hedef aldı” diye devam etti.

Rabiei: Saddam Hüseyin’in İran ile Irak arasındaki herhangi bir sınır anlaşmazlığının çözümüne ilişkin 1975 Cezayir Mutabakatını Eylül 1980’de Irak’ın İran’a karşı saldırı savaşını başlatmadan günler önce yırtıp attığı gibi, aynı şekilde 2018’de, Trump rejimi bunu yaptı. Ortak Kapsamlı Eylem Planı (nükleer anlaşma) ile aynı.”

Rabiei ayrıca, İran’ın Irak’ı Bağdat tarafından öldürülen İran-Irak Savaş Kara Kuvvetleri Komutanı Ali Sayad Şirazi’yi hedef almakla suçlaması gibi, Trump yönetimini de IŞİD teröristlerini destekleme kampanyasının yenilgisi nedeniyle Süleymani’ye suikast düzenlemekle suçladı.

Rabiei, İran-Irak Savaşı sırasında cephe hatlarının savaş alanlarında iken bugün ön cephenin ekonomik terörizme ve ekonomik savaşa karşı savaş olduğunu öne sürdü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar