Pazar, Nisan 21, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD, Suriye’yi George Floyd gibi boğmak istiyor

Suriye Dışişleri Bakanı Cumartesi günü ABD Başkanı Donald Trump’ın yönetimini, “tıpkı George Floyd ve diğerlerinin ABD’de acımasızca boğulması gibi” yaptırımlarla Suriyelileri boğmaya çalıştığını söyledi. Haziran ayında sözde Sezar Yasası kapsamında yürürlüğe giren yeni ABD yaptırımları, yabancı şirketlerin Şam’la ticaret yapmasını yasaklayarak, savaşın yıktığı ülkenin zaten çökmekte olan ekonomisini daha da sakatladı.

Suriye Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Walid Al-Moualem Cumartesi günü önceden kaydedilmiş bir videoyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na hitaben yaptığı konuşmada, yaptırımların etkisini Mayıs ayında beyaz bir polis memurunun tarafından öldürülen Siyah Amerikalı Floyd’un ölümüne benzetti.

Al-Moualem, “Yasanın gerçek amacı Suriyelilere, geçim kaynaklarına ve günlük yaşamlarına baskı uygulamaktır. Bu, tıpkı George Floyd ve diğerlerinin ABD’de acımasızca boğulmaları gibi, Suriyelileri boğmaya yönelik insanlık dışı bir girişimdir” dedi.

ABD’nin Birleşmiş Milletler misyonu, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Washington, yaptırımların Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad hükümetinin gelirlerini azaltmayı ve onu sekiz yıldan uzun süredir devam eden çatışmayı sona erdirmek için BM liderliğindeki görüşmelere geri itmeyi amaçladığını söylüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar