Pazartesi, Haziran 24, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Sudan ve ABD, dokunulmazlığı geri getirmek için anlaşma imzaladı

Sudan ve Amerika Birleşik Devletleri, Afrika ülkesinin egemen dokunulmazlığını yeniden tesis etmek için bir anlaşma imzaladı.

Sudan Adalet Bakanlığı cuma günü yaptığı açıklamada, anlaşmanın Sudan’ın 1998 yılında Kenya ve Tanzanya’daki ABD büyükelçiliklerinin bombalanması da dahil olmak üzere ABD mahkemelerinde Sudan’a karşı açılan davaları çözeceğini ve bunun karşılığında Sudan’ın 335 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul ettiğini söyledi.

Geçen hafta ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin 1993’te devletin terörizm sponsoru olarak belirlediği Sudan’ı, bombalamalar için ödemeyi taahhüt ettiği miktarı yatırdıktan sonra listeden çıkaracağını duyurdu.

Trump bu ayın başlarında attığı tweet’te şunları söyledi: “Büyük ilerleme kaydeden Sudan’ın yeni hükümeti, ABD terör kurbanlarına ve ailelerine 335 MİLYON $ ödemeyi kabul etti. Yatırıldıktan sonra Sudan’ı Terörizmin Devlet Sponsorları listesinden çıkaracağım. Nihayet, Amerikan halkı için ADALET ve Sudan için BÜYÜK adım! ” Trump bu ayın başlarında tweet attı.

Kararın ardından Trump, Afrika ülkesi ile İsrail arasında normalleşme anlaşmasını açıkladı.

ABD, Ömer el Beşir’in iktidarı ele geçirmesinden dört yıl sonra, 1993 yılında Sudan’ı listeye aldı ve hükümetini El Kaide lideri Usame bin Ladin’i koruyarak “terörizmi” desteklemekle suçladı.

Washington ayrıca Hartum’u El Kaide’ye lojistik ve mali destek sağlamakla ve 1998’de Darüsselam, Tanzanya ve Kenya’daki ABD büyükelçiliklerini bombalamakla ve 2000’de Aden limanı açıklarında USS Cole’a saldırmakla suçladı.

Ayrıca, 2017’de görevdeki son haftalarında eski ABD Başkanı Barack Obama tarafından hafifletilen Sudan’a kapsamlı ekonomik ve ticari yaptırımlar uyguladı.

Sudan’ın listede yer alması, yabancı yatırımcıları Sudan’dan uzak tuttu ve Güney Sudan 2011’de bağımsızlığına kavuştuğunda ağır bir darbe alan bir ekonomiyi sürdürmek için Sudan’ın petrol üretiminin dörtte üçünü de alarak çok ihtiyaç duyulan para biriminden mahrum bıraktı.

Dış ticaretin olmadığı ve para sıkıntısı çeken yetkililer, ülkenin sarmal enflasyonunu kontrol altına almak için uzun süredir mücadele ediyor.

Merkez İstatistik Bürosu’na göre, yıllık enflasyon Ağustos’taki yüzde 166,83’ten geçen ay yüzde 212,29’a yükseldi.

Listeden çıkarılması, Sudan’ın, yönetimine karşı aylarca süren protestolar karşısında uzun süredir Cumhurbaşkanı El Beşir’in askeri görevden alınmasının ardından geçen yıl ağustos ayından bu yana iktidarda olan geçiş hükümeti için en önemli öncelikti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar