Pazar, Mayıs 26, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

2020 Amerikalı Türk Adayların Rekor Yılı Oldu

2020 yılı her ne kadar olumsuz haberlerin bol olduğu bir yıl olsa da Amerika’daki Türk toplumunun siyasete katılımı açısından rekor kırılan bir yıl da oldu. Bu yıl ilk kez toplamda 9 Türk asıllı Amerikalı seçimlerde farklı kademelerdeki kamu görevleri için yarıştı ya da yarışıyor. 3 Kasım seçimlerinde de 4 Türk-Amerikalı aday var. Bu kişilerden en öne çıkanı Arizona eyaleti senatosuna Demokrat Parti’den aday olan Ajlan Kurdoğlu. Kurdoğlu seçimi kazanırsa ilk kez Türk asıllı bir Amerikalı bir eyalet kongresine girmeyi başaracak.

Lincoln McCurdy, Amerika Türk Koalisyonu’nun (TCA) eski başkanı ve şimdi Türk Koalisyonu ABD Siyasi Eylem Komitesi’nin (Turkish Coalition USA PAC) mali işler sorumlusu olarak görev yapıyor. McCurdy ile hem Türk-Amerikan toplumundan adayları ve Türk asıllı Amerikalılar’ın siyasete ilgisi hem de Türkiye-ABD ilişkilerinin geleceğini konuştuk.

Seçimlere giren Amerikalı Türkler kimler?

McCurdy, 2020’de 9 Türk-Amerikalı’nın farklı kademelerde kamu görevleri için yarıştığını, bu rakamın bir rekor olduğunu belirtti. Şu ana kadar, federal, eyalet ya da yerel düzeyde görevler için aday olan 4 Türk-Amerikalı ön seçimleri kaybetti. Tümü Demokrat Parti’den olan bu 4 aday, California’dan Temsilciler Meclisi için yarışan Türk asıllı Amerikalı siyasi yorumcu Cenk Uygur, New Jersey’den yine Temsilciler Meclisi üyeliği adayı Alp Başaran, New Orleans Birinci Şehir Mahkemesi Yargıcı adayı Aylin Açıkalın ve Massachusetts eyaleti Temsilciler Meclisi için yarışan Ceylan Rowe.

Şu ana kadar kazananlardan ise Ayça Sirvancı Sawa Wisconsin eyaletinin Milwaukee kentinde Nisan ayında yapılan seçimlerde kentin maliye müdürlüğü görevine seçilerek önemli bir başarıya imza attı. Sirvancı, sadece Amerika’daki büyük bir kentin maliye müdürlüğüne seçilen ilk Türk-Amerikalı olmakla kalmadı, aynı zamanda Milwaukee’de kent yönetiminde bir göreve seçilen ikinci kadın oldu. Tayfun Selen de New Jersey eyaletinde Morris ilçesi yönetim kurulu üyeliği için boşalan koltuğa Şubat ayında seçilmişti ancak 3 Kasım’da yeniden yarışacak.

3 Kasım seçimlerinde 4 Türk-Amerikalı’nın yanı sıra Türkler’le evli Amerikalı 3 kişi de yarışacak. Bu kişiler de, California eyaletinde Berkeley kentinin belediye meclisi üyesi adayı, Yelda Mesbah Bartlett’in eşi Ben Bartlett, California eyaletinde Pleasanton kentinin belediye meclisi üyeliği için yarışan, Dr. Kürşad Kızıloğlu’nun eşi Zarina Kızıloğlu ve yine California eyaletinde Orange ilçesine bağlı Newport Mesa United Okul Bölgesi’nin mütevelli heyeti için yarışan, Sarp Ersoylu’nun eşi Leah Ersoylu olarak sıralanıyor.

İlk kez bir Amerikalı Türk eyalet senatörü olabilir

Türk-Amerikan toplumu açısından 3 Kasım’daki en önemli yarışlardan biri Arizona eyaletinde olacak. Lincoln McCurdy 3 Kasım’da yarışacak Amerikalı-Türk adaylarla ilgili şunları söyledi:

“Arizona’da Ajlan Kurdoğlu eyalet senatosu için yarışıyor. Bugüne kadar Türk-Amerikan toplumundan hiç kimse eyalet ya da federal düzeyde bir makama seçilmeyi başaramadı. Dolayısıyla Sayın Kurdoğlu kazanırsa eyalet düzeyinde bir göreve seçilen ilk Türk-Amerikalı olacak. Kazanma şansı şu anda epey yüksek. Arizona’yı 2016’da Başkan Donald Trump kazanmıştı ama bu yıl Sayın Biden anketlerde önde görünüyor. Eyalette Senato yarışı da çekişmeye sahne oluyor, Demokratlar çoğunluğu Cumhuriyetçiler’den alacak gibi görünüyor. Ajlan Kurdoğlu’nun da Sayın Biden ve Senato için Demokrat Partili aday Mark Kelly’nin getirdiği ivmeyle birlikte şansı yüksek. New Jersey eyaletinde Cumhuriyetçi Tayfun Selen, Morris ilçesi yönetim kuruluna yeniden seçilmek için yarışıyor, onun da şansı çok yüksek. California eyaletinde John Alpay, Orange bölgesindeki San Juan Capistrano kentinin belediye meclisi üyesi adayı. Orada çekişme var ama kazanma ihtimali onun da yüksek. Michigan eyaletinde de Onur Arugaslan Mattawan kenti eğitim komisyonu üyeliği için aday. Bu göreve, bir koltuğun boşalmasından dolayı atanmıştı, şimdi ilk kez seçime giriyor”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar