Pazartesi, Nisan 15, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Oregon, ağır uyuşturucuları suç olmaktan çıkaran ilk ABD eyaleti olabilir

ABD’de bir ilk olacak olan, az miktarda eroin, kokain, LSD ve diğer sert uyuşturucuların bulundurulması, seçmenlerin salı günkü seçimlerde karar vereceği oylar sonrasında Oregon’da suç olmaktan çıkarılabilir.

Tedbir 110, Oregon’da en çok izlenen girişimlerden biridir çünkü eyaletin adalet sisteminin, yakalanan kişilere kişisel kullanımları için nasıl davrandığını büyük ölçüde değiştirecektir.

Kullanıcılar, 100 dolar para cezası ödeme, tutuklanma, yargılanma ve olası hapis cezasıyla karşı karşıya kalmak yerine, ücretsiz bağımlılık kurtarma merkezlerine gitme seçeneğine sahip olacaklar.

Merkezler, ülkenin esrar bulundurmayı suç olmaktan çıkaran ilk ülke olan eyaletteki perakende marihuana satışlarından elde edilen vergi geliri ile finanse edilecek.

En ilerici ABD eyaletlerinden birinde bile kulağa radikal bir kavram gibi gelebilir ancak Birleşmiş Milletler’e göre Portekiz, Hollanda ve İsviçre gibi ülkeler küçük miktarlarda ağır uyuşturucu bulundurmayı suç olmaktan çıkardı.

Portekiz’de 2000 yılında suç olmaktan çıkarılması, uyuşturucu kullanımında herhangi bir artış getirmedi. Portekizli yetkililer, ülkede uyuşturucu bağımlılığı nedeniyle tedavi görenlerin sayısı, 2001’den 2008’e %20 artarken ve daha sonra istikrar kazanırken, uyuşturucu ölümleri düştü.

Genel Sekreter Antonio Guterres’in başkanlık ettiği BM Koordinasyon Baş Yöneticiler Kurulu da farklı bir yaklaşımı savunuyor.

2019 raporunda kurul, “Kişisel kullanım için uyuşturucu bulundurmanın suç olmaktan çıkarılması da dahil olmak üzere, uygun durumlarda mahkumiyet ve cezaya alternatifleri teşvik etme” taahhüdünü açıkladı.

Tüm BM kurumlarının, fonlarının ve diğer organların liderlerinden oluşan kurul, bunu yapmanın “uyuşturucu suçlarıyla suçlanan kişilerin hapishanede aşırı kalabalık ve aşırı iç karartıcı olaylarını da ele alacağını” söyledi.

Oregon’un aldığı bu önlem, Oregon Hemşireler Derneği, Amerikan Doktorlar Koleji’nin Oregon bölümü ve Oregon Aile Hekimleri Akademisi tarafından desteklenmektedir.

Yapılan açıklamada şunlar söylendi: “İnsanları uyuşturucu kullanımı ve bağımlılığı nedeniyle cezalandırmak maliyetliydi ve işe yaramadı. Gruplar yaptıkları açıklamada, ceza değil, daha fazla uyuşturucu tedavisi daha iyi bir yaklaşımdır.’

Açıklamada ayrıca: “En tehlikeli uyuşturucu türlerinin bulundurulmasını pervasızca suç olmaktan çıkardığını ve tehlikeli ilaçların kabul edilebilirliğinde bir artışa yol açacağını” eklendi.

Eyaletin en büyük şehri Portland’ı da içeren Oregon’un en kalabalık ilçesindeki başsavcı da dahil olmak üzere diğer üç bölge savcısı tedbiri destekliyor.

Multnomah İlçe Bölge Savcısı Mike Schmidt, “Yanlış yönlendirilmiş uyuşturucu yasaları adalet sisteminde derin eşitsizlikler yarattı” dedi ve “Bağımlılığı olan insanları tutuklamak, onlara hayatları mahvedebilecek ömür boyu sürecek bir sabıka kaydı ile tokat attığı için acımasız bir cezadır.” dedi.

Evsizlere yardım eden bir grup olan Mid-Willamette Valley Community Action’ın yönetici direktörü Jimmy Jones, ağır uyuşturucu kullanan ancak satmayan kişilerin tutuklanmasının hayatı onlar için aşırı derecede zorlaştırdığını söyledi.

Kullanıcılar tutuklanmak, yargılanmak ve olası hapis cezasıyla karşı karşıya kalmak yerine, 100 dolar para cezası ödeme veya yeni, ücretsiz bağımlılık kurtarma merkezlerine gitme seçeneğine sahip olacaklar.

Genel Sekreter Antonio Guterres’in başkanlık ettiği BM Koordinasyon Baş Yöneticiler Kurulu da farklı bir yaklaşımı savunuyor.

“İnsanları uyuşturucu kullanımı ve bağımlılığı nedeniyle cezalandırmak maliyetli ve işe yaramadı. Gruplar yaptıkları açıklamada, ceza değil, daha fazla uyuşturucu tedavisi daha iyi bir yaklaşımdır.

Muhalifler arasında, tedbirin “en tehlikeli uyuşturucu türlerinin bulundurulmasını pervasızca suç olmaktan çıkardığını (ve) tehlikeli ilaçların kabul edilebilirliğinde bir artışa yol açacağını” söyleyerek hayır oyu çağrısında bulunan iki düzine bölge savcısı da yer alıyor.

Eyaletin en büyük şehri Portland’ı da içeren Oregon’un en kalabalık ilçesindeki başsavcı da dahil olmak üzere diğer üç bölge savcısı tedbiri destekliyor.

Multnomah İlçe Bölge Savcısı Mike Schmidt, “Yanlış yönlendirilmiş uyuşturucu yasaları adalet sisteminde derin eşitsizlikler yarattı” dedi ve “Bağımlılığı olan insanları tutuklamak, onlara hayatları mahvedebilecek ömür boyu sürecek bir sabıka kaydı ile tokat attığı için acımasız bir cezadır.”

Evsizlere yardım eden bir grup olan Mid-Willamette Valley Community Action’ın yönetici direktörü Jimmy Jones, ağır uyuşturucu kullanan ancak satmayan kişilerin tutuklanmasının hayatı onlar için aşırı derecede zorlaştırdığını söyledi.

Jones: “Bu her gerçekleştiğinde, yalnızca o kişi ceza adaleti sistemine girmekle kalmaz, aynı zamanda arka planda bu insanlardan herhangi birini barındırmamızı da çok zorlaştırır çünkü birçok ev sahibi yakın zamandaki suçlulara dokunmayacaktır. Sahiplik suçlamasıyla insanlara dokunmayacaklar.” dedi.

Önlem sonrasında, bir gramdan daha az eroin veya metamfetamin bulundurulmasının yanı sıra; iki gram kokain; 12 gram psilosibin mantarı; 40 doz LSD, oksikodon veya metadon; ve bir gram veya beş hap MDMA suç olmaktan çıkarılacaktır.

Eyalette başlatılacak olan yeni bağımlılık kurtarma merkezleri Oregon’un yasal, düzenlenmiş esrar endüstrisinden elde edilen vergi gelirleriyle finanse edilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar