Pazar, Temmuz 21, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Salgın ABD seçimlerini gölgeledikçe virüs hastanesine yatışlar artıyor

Amerikalılar, salı günü yeniden ortaya çıkan bir salgının gölgesinde sandık başına gitti. Ülke çapında vakalarda endişe verici bir artış ve COVID-19 ile hastaneye kaldırılan insan sayısı artan sayıda eyalette rekor seviyelere ulaştı.

Günlük enfeksiyonlar üç eyalet dışında artarken, artış en çok Ortabatı ve Güneybatı’da belirgindi.

Missouri, Oklahoma, Lowa, Indiana, Nebraska, Kuzey Dakota ve New Mexico’nun tümü bu hafta rekor düzeyde hastaneye yatışlar bildirdi. Nebraska’nın en büyük hastaneleri, elektif ameliyatları sınırlamaya başladı ve dalgalanma ile başa çıkmak için diğer eyaletlerden hemşireler getirmeye çalıştı. Lowa ve Missouri’deki hastane yetkilileri, yatak kapasitesinin yakında boğulabileceği konusunda uyardı.

Yeniden dirilme, hem virüsün kendisinden hem de yayılmasını kontrol etmek için herhangi bir yeni kapanmanın ekonomik bedelinden korkarak adaylar ve seçmenler üzerinde yükseldi. Ekonomik olarak maliyetli önlemlerin ne kadar alınacağına ilişkin tartışma, ülkeyi Başkan Donald Trump’ın dört yıllık çalkantılı iktidarı konusunda keskin bir şekilde kutuplaşmış durumda.

Pandemi, seçmenlerin sandıkta kimi seçtiğini ve bunu nasıl yaptığını renklendirdi. Pek çok Amerikalı posta yoluyla oylamaya genişletilmiş erişimden yararlanırken, birçok oy kullanma yerinde sıralar uzundu. Rekor katılım bekleniyordu ve her yerde salgının hatırlatılması bekleniyordu.

Milwaukee şehrinin seçim komisyonu direktörü: “Burada, Wisconsin’deki salgının en yoğun olduğu bir yerde 400 kişinin bir arada toplanmış olması çok ciddi. Bu yüzden, oda boyunca hareketi sınırlamak için her türlü önlemi almaya çalıştık.” dedi.

Eyalet Bakanı Kevin Hall, seçmenlerin ellerindeki el dezenfektanının, Lowa’nın Des Moines kentindeki bir sandık yerinde sandıkta sıkışmasına neden olduğunu söyledi.

Hall, oy pusulalarını ele alırken bazı seçmenlerin ellerinin ıslak olduğunu ve dezenfektan birikmesinin sonunda tarayıcının çalışmayı durdurmasına neden olduğunu söyledi. Makine yaklaşık bir saat içinde tamir edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar