Pazar, Temmuz 21, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Seçmenler, Seçim Günü yanıltıcı otomatik çağrılarla karşılaştı

The Washington Post’un bildirdiğine göre, Salı günü insanların telefonlarını vuran bir dizi otomatik arama, otomatik mesajların Seçim Günü katılımı üzerinde caydırıcı bir etkisi olabileceği endişelerine yeni bir soluk getirdi .

Post’un raporuna göre, geçtiğimiz birkaç gün içinde Amerikalı seçmenler yaklaşık 10 milyon otomatik çağrı ve “evde kalmalarını” öneren mesajlar alıyor. Post’un bildirdiği gibi, otomatik çağrıların ve metinlerin kaynağı Salı günü hemen bilinmiyordu.

Arama izleme hizmeti sağlayan bir teknoloji şirketi olan YouMail, otomatik çağrı selini izliyor ve bu çağrıların ülke çapındaki alan kodlarının büyük çoğunluğunu etkilediğini gösteren Post’a veri sağladı. Şirket, bu otomatik çağrıların denizaşırı ülkelerden geldiğini tespit etti.

YouMail’in CEO’su Alex Quilici gazeteye verdiği demeçte, “Amerika’da seçimler için kargaşaya neden olmak istiyorsanız, bunu yapmanın bir yolu açıkça soygun yapmaktır. Bütün bunlar, büyük hacimli bir kampanyaya hızlı bir şekilde tepki vermenin çok zor olabileceğini ortaya koyuyor.” dedi.

En son robocall turu, yanlış bilginin yayılmasıyla mücadele etmeye çalışan ülke çapındaki kolluk kuvvetleri ve seçim yetkililerinin hızlı yanıtlarıyla karşılandı.

Michigan Başsavcısı Dana Nessel, Flint’teki seçmenlerin uzun süreler nedeniyle oy kullanmaktan caydıran ve bunun yerine Çarşamba günü oy kullanmalarını söyleyen çağrılar aldığını söyledi.

Nessel, “Flint sakinlerine, uzun kuyruklar nedeniyle yarın oy vermeleri gereken birden fazla robocall’a giden raporlar alıyorum. Açıkçası bu yanlış ve oylamayı bastırma çabasıdır. “Uzun kuyruk yok ve bugün oy vermek için son gün. Yalanlara inanmayın! Sesinizi duyurun! ” diye tweet attı.

Nebraska dışişleri bakanı Robert Evnen, ofisinin seçmenlere “evde kal ve güvende kalmalarını” söyleyen isimsiz telefon görüşmelerinden haberdar olduğunu söyledi.

Evnen, “Eyalet genelinde oy kullanma yerlerimiz açık. Seçmenlerimiz için sandık çalışanlarımız güvende tutulacak.” diye tweet attı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar