Pazartesi, Haziran 24, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Putin, ABD’nin ABM Anlaşması’ndan çekilmesinden sonra Rusya’nın Hipersonik Silahlar yaratmak zorunda olduğunu söyledi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ABD’nin 2002’de Anti-Balistik Füze Anlaşması’ndan (ABM Antlaşması) çekilmesinin ardından Rusya’nın hipersonik silahlar oluşturmak zorunda kaldığını söyledi.

Putin, Onursal direktör ve tasarımcı Gerbert Yefremov ile yaptığı video konferansta: “Amerika Birleşik Devletleri’nin 2002’de Anti-Balistik Füze Anlaşması’ndan çekilmesi, Rusya’yı hipersonik silahlar geliştirmeye zorladı. Bu silahları, ABD stratejik füze savunma sisteminin konuşlandırılmasına yanıt olarak yaratmak zorundaydık. Bu sistem, gelecekte nükleer potansiyelimizin tamamını fiilen etkisiz hale getirebilir ve sıfırlayabilir.’ dedi.

Başkan, Rusya’nın en yeni silahların geliştirilmesinde diğer ülkelerin gerisinde kalmaktan dünyadaki en gelişmiş modern silahlara sahip olmaya gittiğini belirtti.

Putin, “Çok iyi bildiğiniz gibi, onlarca yıldır sürekli yetişmemiz gerektiğini defalarca söyledim. İlk başta nükleer silahlara, ardından uzun menzilli stratejik havacılığa ve ardından uzmanların teslimat araçları olarak adlandırdığı kıtalararası füze teknolojisine uygulandı.” dedi.

Başkan: “Ve şimdi, modern tarihimizde ilk kez, Rusya; güç, hız ve en önemlisi, bugün var olan her şeye karşı doğruluk açısından birçok kez üstün olan en modern silah türlerine sahip. Dünyada hiç kimsenin böyle bir silahı yok. En azından henüz değil.’ diye ekledi.

Putin, Rusya’nın, Plesetsk kozmodromunda bir hipersonik birimin ilk testlerinin yapıldığı 2001 yılından bu yana hipersonik silahların stratejik gelişimini durdurmak için uluslararası anlaşmalara varmak için her türlü çabayı gösterdiğini, ancak kimsenin çağrılarına kulak asmadı.’ Diyerek sözlerine son verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar