Çarşamba, Nisan 17, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Rusya, Trump’ın Beşar Esad’a potansiyel olarak suikast düzenleyebileceğine dair ifşasına yanıt verdi

Rusya’nın Birleşmiş Milletler’deki daimi temsilcisi Vasily Nebenzia, Washington’un hükümetini kimyasal silah saldırısı yapmakla suçlamasının ardından ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye lideri Beşar Esad’a suikast düzenlemek istediğine ilişkin açıklamasına yanıt verdi.

Cuma günkü BM Güvenlik Konseyi toplantısında Nebenzia, “Son zamanlarda egemen bir devletin başkanı olan Başkan Beşar Esad’a suikast düzenlemeyi planladıklarını duyduk” dedi. “Bu nasıl oluyor da bir rejim değişikliği politikası olmuyor?”

Rusya’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi, toplu cezalandırma aracı olarak kullanılan ve toplumsal hoşnutsuzluğu körüklemeyi amaçlayan kendi başına hukuka aykırı olan tek taraflı yaptırımların Suriye’de barış isteyenlerin çabalarına engel olduğunu vurguladı.

Uluslararası hukuka saygı göstermeyen partileri bu uygulamayı bırakmaya çağırdı.

Trump daha önce Fox News ile televizyonda yayınlanan bir röportajda “Beşar Esad’dan kurtulma” fırsatına sahip olduğunu söylemişti ancak Savunma Bakanı James Mattis buna itiraz etmişti.

Şam ise, ABD Başkanı Donald Trump’ın son açıklamalarını kınadı, Trump’ın böyle bir adımı tanımasının ABD yönetiminin haydut ve kanun dışı bir ülke olduğunu ve terör örgütleriyle aynı yöntemleri almadan öldürme ve tasfiye ile izlediğini vurguladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar