CENTCOM: Suriye’ye zırhlı muharebe aracı sevk ettik

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Suriye’nin kuzeydoğusundaki koalisyon güçlerine Sentinel tipi radar ve Bradley sınıfı zırhlı araçlar sevk etti.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Suriye’ye Sentinel tipi radar ve Bradley sınıfı zırhlı araçlar sevk ettiklerini açıkladı.

Rudaw’ın haberine göre, konuyla ilgili CENTCOM Sözcüsü Albay Bill Urban adına yapılan yazılı açıklamada, “ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Suriye’nin kuzeydoğusundaki koalisyon kuvvetlerinin güvenliklerine destek vermek üzere bir kaç adım atılması talimatı verdi. ABD Kuvvetlerinin üzerinde savaş uçağı devriyelerini artırmak üzere Sentine radar ve Suriye Güvenlik Bölgesindeki ABD askerlerine destek amaçlı Bradley Zırhlı Muharebe Araçları sevk etti” denildi.  

Bu adımların ABD kuvvetlerinin IŞİD ile mücadeleye devam etmelerini sağlamak üzere atıldığını ifade eden Urban, Koalisyonun kuvvet koruma amaçlı bölgede kuvvet konumları konusunda değişikliğe gittiğini belirtti.

Açıklamada, “Savunma Bakanlığı daha önce de Bradley araçlarını Suriye’ye sevk etmişti. ABD, Suriye’deki herhangi bir ülke ile çatışma peşinde değil ama gerektiği takdir de koalisyon kuvvetlerini koruyacaktır” ifadeleri yer aldı.

Urban, söz konusu araçlar ve radar sisteminin ABD askerleri tarafından kullanılacağını ifade etti.

Bölgeye kaç adet zırhlı aracın gönderildiğine ilişkin soruya ise “güvenlik gerekçesi” ile yanıt vermek istemediğini söyledi.

Koalisyondan yapılan açıklamada da bu araçların Amerikan askerlerince kullanılacağını ve koalisyon kuvvetlerine bölgede serbest harekat kabiliyeti sağlayacağı kaydedildi.

Açıklamada, Pentagon’un daha önce 2019’da da Suriye’ye Bradley araçlarını sevk ettiği hatırlatıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Rusya'dan Trump'a 'Esed'e suikast' cevabı

Next Article

Putin, ABD'nin ABM Anlaşması'ndan çekilmesinden sonra Rusya'nın Hipersonik Silahlar yaratmak zorunda olduğunu söyledi

Related Posts