Portland, Oregon’daki Proud Boys mitingi şiddet olaylarının yeniden canlanmasına neden oldu

0
36

Cumartesi günü Portland, Oregon’da Donald Trump’ı ve onun “yasa ve düzen” yeniden seçim kampanyasını desteklemek için bir sağ kanat mitingi için birkaç bin kişinin olması bekleniyor çünkü Louisville, Kentucky’de subayları suçlamama kararının ardından ülke çapında gerginlik artıyor.

Southern Poverty Law Center tarafından nefret grubu olarak tanımlanan Proud Boys, bunu Trump ve polisi desteklemek, yasaları ve düzeni sağlamak ve anti-faşistleri, “iç terörizmi” ve “şiddetli isyan çetelerini kınamak için bir konuşma özgürlüğü etkinliği” olarak nitelendirdi.

Yerel ve eyalet tarafından seçilmiş yetkililer, olayı zorla kınadılar ve sol kanat grupları yanıt olarak çeşitli mitingler düzenlerken, kolluk kuvvetleri saflarını desteklemek için acele ettiler.

Oregon valisi Kate Brown, Portland polisine yardım etmek ve şehir, bölge ve eyalet kolluk kuvvetleri arasında birleşik bir komuta yapısı oluşturmak için eyalet askerleri gönderdiğini söyledi. Bu, bir kitle kontrol önlemi olarak göz yaşartıcı gazın kullanılmasına yönelik bir şehir yasağını esasen atlatan bir taktikti.

Eyalet polisi, cumartesi sabahına kadar Portland’da “kitlesel bir asker akını” olacağını söyledi.

Bir Demokrat olan Brown, “Bu kritik bir an” dedi. “Silahlı kanunsuzlar meseleyi kendi ellerine aldığında neler olduğunu gördük. Charlottesville’de de gördük, Kenosha’da da gördük ve maalesef Portland’da da gördük.’ dedi.

Sağ ve soldakiler arasındaki çatışmalar sırasında Virginia, Wisconsin ve Oregon’daki ölümlere atıfta bulunuyordu.

Brown: “The Proud Boys ve Patriot Prayer grupları tekrar tekrar kavga arayışına girdiler ve sonuçlar her zaman trajik. Açık konuşayım, bu hafta sonu hiçbir tür şiddete müsamaha göstermeyeceğiz. Solda, sağda veya merkezde şiddet asla anlamlı bir değişime giden yol değildir. ” diye ekledi.

Kendi deyimiyle “Batılı şovenistler” olan Proud Boys, Portland’da Trump’ın seçilmesinden bu yana Patriot Prayer gibi diğer sağ kanat grupların yanı sıra sol kanatlı karşı çatışmalarla sonuçlanan birçok etkinlik düzenledi.

Geçen ay, bir Trump destekçisi ve Patriot Prayer takipçisi, Trump yanlısı bir konvoydaki bazı araçların Portland’a yönelmesi ve sol kanat aktivistleriyle yolları kesişmesi sonrasında vurularak öldürüldü. Sağ ve sol kanat göstericiler sokaklarda savaştı ve kervanın bazı üyeleri paintball ve sprey attı. Çatışmadaki şüpheli, kendi deyimiyle bir anti-faşist, ertesi hafta Washington eyaletinde kolluk kuvvetleri tarafından öldürüldü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz