Pazar, Mayıs 26, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

İran, petrol sevkiyatları yıl boyu zirveye ulaşırken ABD tehditlerine meydan okuyor

Reuters’in Cuma günü Tanker Trackers’ın ayrıntılarını aktardığına göre İran, Eylül ayında petrol sevkiyatlarını artırarak ABD tehditlerine ve yaptırımlarına meydan okudu.

Tanker Trackers ve diğer iki isimsiz firmadan alınan ayrıntılar; ihracatın artmakta olduğunu ortaya koydu. “Rakamlar günlük 400.000 varil ile 1.5 milyon varil arasında geniş bir aralıkta düşüyor, bu da sevkiyatları takip etmenin zorluğunu yansıtıyor.” şeklinde açıklama yapıldı

“İhracat şu anda çok yüksek. Tanker Trackers’ın kurucu ortağı Samir Madani, Reuters’a verdiği demeçte; ‘Bu ay hem ham hem de kondensatta günde yaklaşık 1,5 milyon varil görüyoruz. Bunlar, bir buçuk yıldır görmediğimiz seviyeler.” dedi.

Tanker Trackers verileri, İran’ın Eylül ayı petrol ihracatının, Ağustos ayına göre iki katına çıktığını gösteriyor.

Reuters, “Sevkiyatları ve petrol depolamasını takip eden Tanker Trackers verileri, İran ihracatının neredeyse yarısının yabancı gemiler tarafından gemiden gemiye transferler yoluyla alındığını gösterdi ve bu da nihai varış noktalarının belirlenmesini zorlaştırdı” diye ekledi.

Petrol ihracatındaki artış, her iki ülke de uluslararası arenada defalarca diplomatik saldırılar düzenlediğinden, ABD ile İran arasında artan kargaşanın olduğu bir dönemde geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar