Pompeo’nun Arap ülkelerine ziyaretinin temelinde dilencilik ve sulta var

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu başkanı Mücteba Zul’Nuri, ABD dışişleri bakanı Mike Pompeo’nun Arap ülkelerini kapsayan son ziyaretinin temelinde, ABD’li yetkililerin dilenciliği ve sultacılığının olduğunu söyledi.

İranlı yetkili, bölge milletlerinin uyanık olduklarını belirterek, ABD’li yetkilinin bölge ülkelerine yaptığı ziyaretin başta terör rejimi İsrail’i desteklemek ve bölgedeki sultasını yaymak olduğunun bilinen bir gerçek olduğunu belirterek, düşmanların bu oyunlarının yenilgiye uğrayacağının bilinmesi gerektiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 3 Kasım’da yapılması planlanan ABD başkanlık seçimlerinden yaklaşık iki ay önce karmaşık ve çok amaçlı bir diplomasi turuna başladı.

Tura Pazartesi günü ırkçı İsrail’e gerçekleştirdiği ziyaret ile başlayan ABD Dışişleri Bakanı, ardından Salı günü Tel Aviv’den Hartum’a gerçekleştirdiği ilk resmi direkt uçuşla Sudan’ı ziyaret etti.

Oradan, Bahreyn, BAE ve Umman’a geçerken, ABD dışişleri bakanının gittiği bu ülkelerde terör rejimi İsrail’le ilişkileri normalleştirme diplomasisi ve İran karşıtı siyasetlerin güçlendirilmesi yönünde diplomatik görüşmeler yürüttüğü biliniyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Pompeo'nun Fars Körfezi Güney Kıyısına Seri Ziyaretleri Ne Anlama Geliyor?

Next Article

Avrupa Washington'un trenine binmedi, ABD giderek izole hale gelecek

Related Posts
Devamı

Kritik eyalette Biden’ın geriden gelip öne geçmesinin ardından Türkiye’den ilk yorum: Tavrımız değişmeyecek

ABD'de bıçak sırtındaki eyaletlerden biri olan Georgia'da Biden'ın geriden gelerek öne geçmesinin ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan sürpriz bir açıklama geldi. Çavuşoğlu açıklamasında "Kim seçilirse seçilsin, herhangi bir ülkeye nasıl yaklaşıyorsak yeni Amerikan yönetimine de aynı şekilde yaklaşacağız" dedi.