Pazar, Nisan 21, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Pompeo’nun Fars Körfezi Güney Kıyısına Seri Ziyaretleri Ne Anlama Geliyor?

Pompeo bu ziyareti sırasında Twitter hesabından şu mesajı yayımladı:”  BAE ile İsrail barış anlaşması  son 25 yılda Batı Asya bölgesinde barışa giden en belirgin yol olmuştur.  Kimi analistler ise  Pompeo’nun BAE ziyaretinden güttüğü hedefin   gelecekteki programlar ve ziyaretler hakkında koordinasyonun sağlanması olduğunu belirtiyorlar.   Bu programlardan ve ziyaretlerden birinin de Netanyahu’nun Abu Dabi’ya yapacağı ziyaret ve de bu ülkede  İsrail büyükelçiliğini açmasıdır. 

Amerika dışişleri bakanı Mike Pompeo  ise Pazartesi günü  bölgeye yaptığı dönemsel ziyaretinin başlangıcında  işgal altındaki topraklara gidip Siyonist Rejim üst düzey makamları ve başta da Siyonist Rejim başbakanı Netanyahu ile görüştü.

Pompeo ardından Hartum hükümetini  İsrail ile ilişkilerini normalleştirmeye razı etmek için  Sudan’a gitti.  Pompeo bölgesel ziyaretlerinin ardından Salı akşamı ise Bahreyn’e gidip  Bahreyn veliahdı ile bölgesel gelişmeler özellikle de Siyonist Rejim İsrail ile siyasi ve diplomatik ilişkiler kurma hususunda görüştü.  Pompeo, Manama’ya varır varmaz   İran’ı tehdit olarak niteleyip  Fars Körfezi kıyısı ülkelerinin İran’a karşı birleşmesine vurgu yaptı.  Bir sonraki aşamada Pompeo    BAE ve Siyonist Rejim İsrail arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin barışa giden en belirgin yol olduğunu öne sürdü. Esasında Fars Körfezi Güney Kıyısının bu küçük ülkenin özellikle de Abu Dabi yönetiminin   Siyonist Rejim İsrail’in artan baskıları ve zulmü altında olan Filistinlilerin açık ve net tavırları ve tutumlarına zıt düşecek şekilde kendi kuruntulu çıkarları doğrultusunda  Telaviv ile ilişkilerini normalleştirme kararı açık bir ihanet sayılır.  

Esasında BAE ve Siyonist Rejim İsrail’in siyasi ve diplomatik ilişkiler kurmasının Batı Asya’da barışın sağlanması ile ne ilgisi olabileceği sorusu akla gelir.  Hem de Siyonist Rejim İsrail’in günden güne daha fazla toprak gaspettiği ve yayılmacı siyasetler izlediği sırada  böyle bir iddia ne kadar da boş bir iddiadır. 

Bu yüzden  Amerika dışişleri bakanının  hangi temele dayanarak BAE ve Siyonist Rejim arasındaki ilişkilerin normalleşmesini Filistin meselesini ve barışı olumlu yönde etkilediğini iddia ettiği de şaşırtıcı bir noktadır. 

 Arap dünyası siyasi analistlerinden Ayiş Muhammed  ise şöyle diyor:”  Trump hükümeti başkan Trump’ın damadı Kushner aracılığı ile Arap ülkelerine baskı uygulayarak  onların ilişkilerini Siyonistler ile düzenlemek istedi. Hedefleri ise   Siyonist Rejimi entegre etmek ve İsraillilerin yaşam kalitesini özellikle de koronavirüsten dolayı ortaya çıkan ekonomik krizde  arttırmak oldu. “

Aynı zamanda Siyonist Rejim başbakanı Netanyahu daha  şimdiden  BAE makamlarına verdiği sözlerin aksini hayata geçirmiş ve Batı Şeria’nın bazı bölümlerini işgal altındaki topraklara ilhak projesinde her hangi bir askıya alma veya ertelenmenin söz konusu olmadığını belirtmiş ve dahası  Amerika’nın F-35 savaş uçaklarının bu ülkeye satılmasına da karşı çıkmıştır. 

Aynı zamanda  Pompeo’nun  Trump’ın seçim takımında yer alarak gelecek başbakanlık seçimlerinde  oy toplamak için  iç ve dış kazanımlara ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.   Pompeo bu doğrultuda Batı Asya bölgesine ziyaretler gerçekleştirmiştir.  Pompeo  bölgedeki gerici Arap ülkelerini Siyonist Rejim İsrail ile ilişkilerini normalleştirmelerini isteyerek Washington’un da dış siyasette başarılar elde etmesini hedeflemiştir. 

Batı Asya meseleleri uzmanı Hasan Hanizade ise şöyle diyor:”  Pompeo da Trump’ın yakında gerçekleşecek seçimlerdeki elini güçlendirmek için bölgeye gelmiştir.  Onlar  Yahudiler ve Siyonistler Lobisinin desteğini almak ve Trump’ın zaferi için her şey yapıyorlar. “

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar