Cumartesi, Temmuz 13, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Avrupa Washington’un trenine binmedi, ABD giderek izole hale gelecek

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), cuma günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) 18 Ekim’de sona erecek olan İran’a bir silah ambargosunu süresiz olarak uzatmaya yönelik bir teklife sadece bir ülkenin destek vermesiyle aşağılayıcı bir yenilgiye uğradı. Washington’un Fransa, Almanya ve İngiltere gibi en güçlü müttefiklerinin de dâhil olduğu kuruluş Trump yönetiminin baskısına rağmen çekimser kaldı.
 
ABD, İran’a yönelik Birleşmiş Milletler (BM) silah ambargosunun uzatılması için çok bastırsa da uluslararası toplumdan çok az destek gördü. Özellikle Avrupalı ​​müttefikleri ABD planına katılmıyor. BM Güvenlik Konseyi’ndeki utanç verici yenilgi ABD’nin İran üzerinde derinleşen küresel izolasyonunu ortaya çıkardı. ABD yenilgisinin ölçeği şaşırtıcı değil.
 
Yasal dayanağı yok
 
Washington, mevcut önerisinin yasal dayanağı olmadığı için BM’de izole edildi. 2015 İran nükleer anlaşmasını onaylayan BM Güvenlik Konseyi’nin (UNSCR) 2231 sayılı kararı uyarınca İran’a yönelik silah ambargosu 18 Ekim’de sona eriyor. Çin’in BM Büyükelçisi Zhang Jun’un cuma günü belirttiği üzere ABD’nin önerisi yeniden yaptırım uygulamakla ilgiliydi ki bu nükleer anlaşmanın 2231 sayılı karara rağmen “maksimum baskı” politikasının uygulanmak istediğini gösteriyor.
 
ABD’nin Avrupalı ​​müttefikleri Washington’un önerisini desteklemeyi reddettiler çünkü İran ile temel çıkarları konusunda Washington ile büyük farklılıkları var. ABD’nin birçok tek taraflı eylemi ve Çin’e karşı başlattığı yeni tip Soğuk Savaş girişimi hem uluslararası topluma hem de Beyaz Saray’ın en yakın müttefiki olan Avrupa ülkelerinin ulusal çıkarlarına zarar veriyor.
 
ABD giderek izole hale gelecek
 
İran nükleer anlaşmasının çerçevesini korumak ve ABD’ye bu bağlamda karşı çıkmak Avrupa’nın sarsılmaz duruşuna rehberlik ediyor. ABD’nin Arap NATO’su gibi bir Orta Doğu güvenlik ittifakı kurma planları da Avrupa başkentlerinde sıcak karşılanmıyor.  Trump, İran nükleer anlaşmasından çekildiği, İran’a yönelik yaptırımları yeniden başlattığı ve İran’ı tek taraflı eylemlerle taviz vermeye zorladığı için bölgesel kargaşa riski arttı. Bu, bölgedeki Avrupa’nın çıkarlarını tehlikeye atıyor.
 
Trump yönetimi BMGK’nın desteğini kazanmak için çaba gösterse de uluslararası hukuku ihlal edecek şekilde tek taraflı adımlar atıyor. Washington yönetimi duruşunu değiştirmediği müddetçe Amerika ve Avrupa arasındaki ayrılık derinleşecek. ABD ile Avrupa arasında İran nükleer meselesi konusunda bir köprü kurulmaz ise Beyaz Saray giderek izole hale gelecek.
 
Kaynak: Global Times

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar