Pompeo: İncirlik’ten çıkma yönünde bir plan yok

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ülkesinin İncirlik Üssü’nü boşaltacağı yönündeki iddialara ilişkin, ‘Şu anda İncirlik’ten çıkma yönünde bir plan bulunmuyor.’ dedi.

Pompeo, Yunan “Kathimerini” gazetesine verdiği demeçte, Türkiye-Yunanistan ilişkileri ve ABD’nin İncirlik Üssü’nden çıkacağı iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ankara ile Atina arasında tansiyonun düştüğüne işaret eden Pomepo, bu konuda “bir fırsat penceresinin” belirdiğini dile getirdi.

Pompeo, ülkeler arasındaki anlaşmazlıkların diplomasi ve müzakere yoluyla çözülmesinden yana olduklarını , gerilimi tırmandıran tek taraflı adımların kimsenin yararına olmayacağı değerlendirmesinde bulundu.

Washington yönetiminin Doğu Akdeniz bölgesindeki varlığını güçlü şekilde sürdüreceğini söyleyen Pompeo, uluslararası basında yer alan ABD’nin İncirlik Hava Üssü’nü boşaltacağı iddialarına ilişkin ise “Şu anda İncirlik’ten çıkma yönünde bir plan bulunmuyor.” ifadesini kullandı.

Pompeo, temaslarda bulunmak üzere 27 Eylül’de Yunanistan’ın Selanik kentine gelmişti. Burada Yunan mevkidaşı Nikos Dendias ile görüşen Pompeo, programının ikinci durağı olan Girit Adası’nda Başbakan Kiryakos Miçotakis’in evinde ağırlanmıştı.

Miçotakis ile Pompeo, dün Girit’teki Suda Donanma Üssü’nü ziyaret etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

İran, Umman'da ABD ile gizli görüşmeler yapıldığı yönündeki haberleri yalanladı

Next Article

ABD, yeni savaş robotu Rus T-72 tankına karşı test ediliyor

Related Posts
Devamı

ABD’den Ukrayna’ya ‘Bağımsızlık Günü’ yardımı! 2,98 milyar dolarlık silah gönderilecek

Ukrayna'nın 'Bağımsızlık Günü' dolayısıyla Rusya ile savaş halinde olan ülkeye yapılacak 2,98 milyar dolarlık silah ve savunma yardımını ABD Başkanı Joe Biden duyururken Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Yeni yardımlar Ukrayna'nın uzun vadede kendini savunmaya devam etmesini sağlayacak" ifadeleri kullanıldı.