Joe Biden, İran’a yönelik politikasını açıkladı

0
18
Floyd'un ölümünün ardından neredeyse 1 yıl geçtiğine işaret eden Biden, polislerin siyahlara karşı ırkçılığına yönelik Kongrenin artık bir adım atmasının zamanının geldiğini vurguladı. George Floyd'un ölümü Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde, siyah Amerikalı 46 yaşındaki George Floyd, 25 Mayıs 2020'de dolandırıcılık şüphesiyle gözaltına alındığı sırada, 44 yaşındaki polis memuru Derek Chauvin'in 9 dakika 29 saniye boyunca diziyle boynuna bastırması nedeniyle dakikalarca 'nefes alamıyorum' diye yalvarmıştı. Floyd olay yerine gelen acil sağlık ekiplerince kaldırıldığı hastanede öldüğü belirtilmiş, olayla ilgili görüntüler ülkede siyahlara yönelik polis şiddeti tartışmalarını alevlendirmiş ve şiddetli protestolara neden olmuştu. Floyd’un ölümüne neden olmakla suçlanan Chauvin, olaydan 4 gün sonra gözaltına alınmış, hakkında 2 ve 3. dereceden cinayet ve 2. Dereceden adam öldürme suçlamalarıyla dava açılarak tutuklanmıştı. Chauvin, 29 Mayıs 2020'den beri tutuklu bulunduğu Oak Park Heights'teki hapishaneden 10 Temmuz 2020'de, 1 milyon dolar kefaletle serbest bırakılmıştı. Floyd'un ölümünde kusurlu bulunan diğer 3 polis memuru da daha önce 750 bin dolar tutarındaki kefalet bedelini ödemeleri üzerine tutuksuz yargılanmak üzere salıverilmişti.

Biden,CNN’de yayınlanan açıklamasına göre,  Washington’un İran’a karşı silah ambargosunu genişletme ve uluslararası yaptırımları yeniden başlatma çabaları içerisinde  olduğu gibi, Trump’ın ABD’yi böyle bir hareketle izole ettiğini belirterek, Amerika’nın Avrupa’daki en yakın müttefiklerinin bile ABD’yle hareket etmeyi ve İran’a karşı tavır almayı reddettiklerini söyledi. 

Biden, İran Kudüs Gücü komutanı Korgeneral Kasım Süleymani’ye yönelik ABD’nin suikastının, İran’ın daha önce görülmemiş bir şekilde bir Amerikan üssüne saldırmasına ve 100’den fazla ABD askerinin ciddi şekilde yaralanmasına neden olduğunu da sözlerine eklerken, Trump’ın İran’ın Irak’taki bir ABD hava üssüne yaptığı füze saldırısını önemsiz göstermeyi ve ABD’li askerlerin ‘beyin travması geçirmesini ‘başağrısı’ yönündeki nitelemesini de eleştirdi.  

Demokrat aday,  başkanlık seçimlerini kazanması halinde ABD’nin İran’a yönelik politikasını değiştireceğini bildirirken, ”olası hükümetin politikası öyle olacak ki, ilk adımda İran’ın nükleer silahlar edinmesini engellemeyi garanti altına alacak.” dedi.

Biden,  ikinci adımın İran’a diplomatik bir yaklaşım için güvenilir bir yol açmak olacağını söyledi.

Ayrıca, Biden’in Trump yönetiminin İran da dahil olmak üzere Müslüman ülke vatandaşlarına yönelik  Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş yasağını kaldıracağını da yazdı.

Bu arada Biden, Tahran’a yönelik politikasında üçüncü bir adım olarak, Siyonist rejimin İran’ın bölgesel faaliyetlerine karşı harekete geçmesini sağlayacağını ve İran’ın insan hakları ihlalleri, terörizme destek ve füze programı dediği şey için hedefe yönelik yaptırımlar kullanacağını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz