Pompeo’dan Avrupa ülkelerine Hizbullah aleyhinde çağrı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Beyaz Saray’ın direniş hareketine karşı politikalarının devamı doğrultusunda, Avrupa Birliği ve Avrupa ülkelerinden Lübnan Hizbullah hareketi terörist gruplar listesine almalarını istedi.
Mike Pompeo
Mike Pompeo

Mike Pompeo, ABD’nin Avrupa Birliği ve Avrupa ülkelerinden Lübnan Hizbullah’ını terör örgütü ilan etmeye ve grubun askeri ve siyasi kanatlarını birbirinden ayırmamaya çağırdı.

Pompeo, iddialarının devamında Lübnan Hizbullah hareketinin terörist saldırıları planlamaya, askeri teknoloji satın almaya ve Avrupa’da para toplamaya devam ettiğini ileri sürdü. 

ABD Hazine Bakanlığı geçen salı günü, iki eski Lübnan hükümetinin bakanına Hizbullah’la bağlantılı olduğu iddiasıyla yaptırım uyguladığını duyurmuştu. 

ABD ve Siyonist rejim, Lübnan Hizbullahı’nın bölgedeki terörist gruplarla mücadeledeki başarısının ardından Hizbullah üzerindeki baskıyı artırma çabalarına hız verdiler. 

ABD, Hizbullah’ın Lübnan’daki desteğini azaltmak amacıyla, Lübnan bankalarını ve şahsiyetlerini Hizbullah’la irtibatları olduğu iddiası ve asılsız suçlamayla yaptırım listesine koymaktadır. 

Bilindiği gibi Direniş Cephesi’nin kilit bir üyesi olarak Lübnan Hizbullahı, bölgede ABD-Siyonist komploları ve eylemlerine karşı koymada kilit bir rol oynuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Floyd'un ölümünün ardından neredeyse 1 yıl geçtiğine işaret eden Biden, polislerin siyahlara karşı ırkçılığına yönelik Kongrenin artık bir adım atmasının zamanının geldiğini vurguladı. George Floyd'un ölümü Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde, siyah Amerikalı 46 yaşındaki George Floyd, 25 Mayıs 2020'de dolandırıcılık şüphesiyle gözaltına alındığı sırada, 44 yaşındaki polis memuru Derek Chauvin'in 9 dakika 29 saniye boyunca diziyle boynuna bastırması nedeniyle dakikalarca 'nefes alamıyorum' diye yalvarmıştı. Floyd olay yerine gelen acil sağlık ekiplerince kaldırıldığı hastanede öldüğü belirtilmiş, olayla ilgili görüntüler ülkede siyahlara yönelik polis şiddeti tartışmalarını alevlendirmiş ve şiddetli protestolara neden olmuştu. Floyd’un ölümüne neden olmakla suçlanan Chauvin, olaydan 4 gün sonra gözaltına alınmış, hakkında 2 ve 3. dereceden cinayet ve 2. Dereceden adam öldürme suçlamalarıyla dava açılarak tutuklanmıştı. Chauvin, 29 Mayıs 2020'den beri tutuklu bulunduğu Oak Park Heights'teki hapishaneden 10 Temmuz 2020'de, 1 milyon dolar kefaletle serbest bırakılmıştı. Floyd'un ölümünde kusurlu bulunan diğer 3 polis memuru da daha önce 750 bin dolar tutarındaki kefalet bedelini ödemeleri üzerine tutuksuz yargılanmak üzere salıverilmişti.

Joe Biden, İran'a yönelik politikasını açıkladı

Next Article

ABD'de Kovid-19'dan yaşamını yitirenlerin sayısı 198 bin 562'ye çıktı

Related Posts
Devamı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov: Biden’ın Rusya’ya soykırım suçlaması kabul edilemez

Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, gazetecilere gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. ABD Başkanı Joe Biden'ın Rusya'ya yönelik Ukrayna'da "soykırım" suçlamasının durumu çarpıtmaya yönelik ve kabul edilemez olduğunu ifade eden Peskov, "Putin'in Ukrayna'daki gözü" olarak kabul edilen siyasetçi Viktor Medvedçuk'un savaş ile ilgisi olmadığını belirtti.