Cumartesi, Temmuz 13, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

İsrail lideri Netanyahu, seçim öncesinde Trump politikalarını övdü

İsrail lideri Pazar günü, ABD başkanlık seçimleri öncesinde açıkça taraf olmaktan kaçınırken, Başkan Donald Trump’ın Ortadoğu politikalarını övdü.

Başbakan Benjamin Netanyahu gazetecilere verdiği demeçte, ABD’nin iki partili desteğinin “Amerikan-İsrail ittifakının temellerinden biri” olduğunu söyledi. Daha sonra “İttifakın hiç bu kadar güçlü olmadığını” söyleyerek Trump’ın İsrail lehine attığı bir dizi adımı övdü.

Netanyahu, ABD’nin İran’a karşı sert tutumuna, tartışmalı Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınmasına, İsrail’in Golan Tepeleri’ni ilhak etmesine, İsrail yerleşimlerine karşı hoşgörülü yaklaşıma ve İsrail ile üç Arap ülkesi arasında son diplomatik anlaşmalara dikkat çekti.

Netanyahu: “İran’ı tecrit eden ve barışın meyvelerini, gerçekte temellendirilmiş barışı İsrail halkına, bölgedeki Arap halklarına getiren bu politikanın ancak bu politikanın, önümüzdeki yıllarda da  devam etmesini ümit edebilirim.” dedi.

Netanyahu, İsrail’in en yakın ve en önemli müttefiki ABD ile iki partili bağlılığına rağmen, sık sık Cumhuriyetçilerin yanında yer alıyor olarak görülüyor. Netanyahu’nun Başkan Barack Obama ile soğuk bir ilişkisi vardı. 2012’de Cumhuriyetçi rakip Mitt Romney’den yana görünüyordu ve ardından Obama’nın İran’la ortaya çıkan nükleer anlaşmasına karşı tartışmak için 2015’te Kongre’de büyük bir konuşma yaptı.

Göreve geldikten sonra Trump, ABD’yi İran’ın dünya güçleriyle yaptığı nükleer anlaşmadan çekerek Netanyahu’nun övgüsünü kazandı.

Trump İsrail halkı arasında popüler olsa da, Netanyahu’nun başkanla olan yakın ilişkisi Amerikan Yahudileriyle derinleşiyor gibi görünüyor. Kamuoyu yoklamaları, Amerikan Yahudilerinin ezici bir çoğunlukla Demokrat rakip Joe Biden lehine oy vereceğini gösteriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar