Faysal Mikdat: ABD, Suriye’den çekilmeli

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, ülkesi ile Tunus arasında 10 yıllık bir askeri işbirliği anlaşması imzalandığını duyurdu.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Mağrip Turu kapsamında Cezayir ve Fas’ın ardından Tunus’a gitti.

Esper, burada Tunuslu yetkililerle 10 yıllık bir askeri işbirliği anlaşması imzaladı. 

Burada yaptığı konuşmada Esper, ülkesinin Libya’daki krizle başa çıkmada Tunus ile yakınlaşmanın önemine vurgu yaptı.

ABD, uzun yıllardır Tunus’un terörle mücadelesinde eğitim ve teçhizat konusunda destek sağlıyordu. Özellikle Libya’daki iç savaş, sınıra ülkesi Tunus’un bu konuda yeni adımlar atmaya itti.

Esper, “Tunus’un liman ve sınırlarını korumaya yardımcı olmak için işbirliğini derinleştirmekten memnuniyet duyuyoruz” şeklinde konuştu.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Kuzey Afrika’da ABD askerlerinin bulunduğu helikopterin düştüğü yerde kurulan mezarlıkta yaptığı konuşmada, işbirliğindeki amacın “tehdit oluşturan aşırılık yanlılarının” yanı sıra “stratejik rakiplerimiz Çin ve Rusya”nın “kötü” davranışlarıyla yüzleşmek olduğunu söyledi.

Washington, Tunus’u 2015 yılından bu yana NATO üyesi olmadan önemli bir müttefik olarak görüyor ve Libya’daki durum kötüleştiğinden beri Tunus’u destekliyor.

ABD askeri kuvvetleri düzenli olarak Tunus ordusu ile tatbikatlar düzenliyor. Pentagon, mart ayında Cerbe adasına yakın bir yerde tatbikata katılmıştı.

AFRICOM’dan yapılan açıklamaya göre Pentagon, 2011 devriminden bu yana Tunus ordusuna yaklaşık 1 milyar dolar destek ayırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Cihat yanlıları Taliban-ABD anlaşmasına nasıl bakıyor?

Next Article

Trump koronavirüse yakalanınca Simpsonlar'ın kehaneti gündeme geldi

Related Posts
Devamı

Başkanlığı kaybedip “Durmayacağım” diyen Trump’ın seçimin sonucunu öğrendiği yer sözleriyle çelişti

ABD Başkanlık yarışını Biden'a kaybeden ve "Dürüst oy sayımına kavuşana kadar durmayacağım" diyen Donald Trump'ın, kaybettiğini öğrendiği yer ve devamında sergilediği tutum bu sözleriyle çelişti. Trump, seçim sonucunu Virginia'da bir gol tesisinde öğrenirken, haberin ardından golf oynamaya devam ettiği öğrenildi.