Pazartesi, Haziran 24, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Cihat yanlıları Taliban-ABD anlaşmasına nasıl bakıyor?

ABD ile Taliban arasında 29 Şubat 2020 tarihinde imzalanan anlaşma, cihat yanlıları arasında da geniş yankı buldu.

Afganistan’da 2001 yılında başlayan savaşa son vermek üzere gerçekleştirilen müzakerelerin ardından imzalanan anlaşma farklı kesimler tarafından oldukça farklı biçimlerde ele alındı.

Bu kesimler arasında şüphesiz cihat yanlıları önemli bir yer tutuyor. 1978 yılından bu yana cihat yanlılarının odağında olan Afganistan’ı yakından ilgilendiren bu anlaşma için, cihat yanlısı kesim çok sayıda farklı yorumda bulundu.

Genel itibarıyla daha önceki açıklamalarında da, Taliban’ı dinden çıkmakla suçlayan IŞİD anlaşmaya karşı tepki gösterirken, birçok cihat yanlısı din adamı Taliban’ı savunan açıklamalar yaptı.

El Kaide

Taliban ile ABD arasında imzalanan anlaşmaya, Taliban ile geçmişe uzanan bir iş birliğine sahip olan El Kaide oldukça olumlu yaklaştı.

El Kaide tarafından 12 Mart’ta yayınlanan açıklamada, anlaşmadan “Büyük bir tarihi zafer” olarak bahsedildi. El Kaide’nin merkez yapılanması, açıklamada, anlaşmadan memnuniyet duyduklarını belirterek, Taliban’ı tebrik etti.

Açıklamada, İslam dünyasından alimlere, varlıklı kişilere ve fikir adamlarına “Allah’ın şeriatıyla hükmedecek İslami bir devletin nüvesini oluşturması için” Taliban’a destek olunması çağrısında bulunuldu. Aynı zamanda dünyadaki tüm Müslümanlara da Taliban’ın mensuplarının ve Afgan halkının mücadelesinin bir örnek olduğu vurgusu yapıldı.

Afgan halkının da tebrik edildiği açıklamada, Afgan halkına Taliban’ın ‘İslam Emirliği’ etrafında toplanma, ayrılıkları bir kenara bırakma ve İslam dini üzere birleşme ve İslami Afgan topraklarını kalkındırmak için çalışma çağrısında bulunuldu. Ayrıca, ABD’nin anlaşmayı bozma ihtimaline karşı tetikte olunması gerektiği ifade edildi.

Tahrir el Şam Heyeti (HTŞ)

Suriye’de faaliyet gösteren en etkin cihat yanlısı grup olan HTŞ de Taliban’ı tebrik edenler arasında.

HTŞ adına açıklama, grubun önde gelen isimleri arasında yer alan, Şeri Heyet lideri Ebu Abdullah eş Şami (Abdurrahim Attun) tarafından yapıldı.

13 Eylül’de yaptığı açıklamada Attun, Taliban’ın devam ettiği barış görüşmelerinden övgüyle bahsederek, durumun Müslümanlar için büyük bir zafer olduğunu söyledi.

HTŞ’nin yanı sıra Suriye’deki birçok cihat yanlısı isim de Taliban’ı tebrik etti.

Ebu Katade el Filistini

90’lı yıllardan bu yana küresel cihat yanlılarının ideologlarından biri olarak kabul edilen Ürdünlü Ebu Katade el Filistini, sosyal medya üzerinden, anlaşmanın ardından birçok açıklamada bulundu.

Taliban’dan övgüyle bahseden Filistini, diğer cihat yanlısı grupların, Taliban’ı adım adım takip etmesi gerektiğini savundu. Filistini, Taliban’dan “Alimler hareketi” olarak bahsetti. Öte yandan, Taliban’ın Kabil hükümeti ile görüşmesine dair endişelerini dile getiren Filistini, bu görüşmelerin, ABD ülkeden çekilene kadar Taliban’ın bir oyalama taktiği olmasını umduğunu belirtti.

Ebu Muhammed el Makdisi

Cihat yanlıları arasında belli bir kesimin etkin bir isim olarak gösterdiği Ürdünlü din adamı Ebu Muhammed el Makdisi de anlaşma sonrası Taliban’dan olumlu olarak söz etti.

Makdisi sosyal medya üzerinden, Taliban’ın savaşma isteğinin ABD’yi masaya oturmaya zorladığını ifade etti ve bunun cihat yanlıları için açık bir ders olduğunu söyledi.

Birkaç gün sonra “Taliban’a Açık Mektup” başlığıyla yeni bir mesaj yayınlayan Makdisi, Taliban’a bazı uyarılarda bulundu. “ABD ile tamamen barış yaparak cihadı terk etmemelerinin gerektiğini” belirten Makdisi, Taliban’ın Katar, Pakistan ve Çin gibi ülkelere teşekkür etmesini, ABD ile olumlu ilişkiler istediğini söylemesini eleştirdi. Makdisi de Ebu Katade gibi, Kabil hükümeti ile Taliban arasındaki görüşmelerden endişe duyduğunu söyledi.

Abdullah el Muhaysini

Suriyeli muhaliflerin yanında yer alan Suudi Arabistan asıllı din adamı Abdullah el Muhaysini, Taliban’a yönelik övgü dolu ifadeleri anlaşma öncesinde ve sonrasında sıklıkla paylaştı.

Sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalarda Muhaysini, Taliban’ın ABD karşısında muzaffer olduğunu söyleyerek, Taliban’a zafer kazandıktan sonra Hz. Muhammed’i örnek alarak affedici olma tavsiyesinde bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar