Cumartesi, Temmuz 13, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Demokrat başkan adayı Biden’dan bir gaf daha: Ampulü bir siyahi icat etti

Biden, “Tanrı aşkına tarih derslerinde neden tarih öğretmiyoruz? Ampulü siyahi bir adam icat etti, Edison adında beyaz bir adam değil” dedi.

Kırdığı potlarla tanınan Demokrat başkan aday Joe Biden yeni bir konuşma kazasına imza attı.

Biden, polisin ateş açması sonucu belden aşağısı felç kalan siyahi Jacob Blake’in ailesiyle tanışmak için gittiği Wisconsin eyaletinde, tarihte siyahilerin başarılarının görmezden gelindiğine değinirken gerçeklerle çeliştiği belirtilen bir de hata yaptı.

Kenosha kentinde bir kilise cemaati toplantısında yaptığı yorumlarla dikkatleri üzerine çeken Biden, ABD’nin dört bir yanındaki okullarda tarih derslerinde siyahilerin katkılarının genelde gözden kaçırıldığından bahsetti.

Başkan adayı, “Tanrı aşkına tarih derslerinde neden tarih öğretmiyoruz? Ampulü siyahi bir adam icat etti, Edison adında beyaz bir adam değil” dedi.

Okuyuculardan gelen soruların ardından Demokrat ismin bu sözlerinin gerçeklerle ne kadar örtüştüğünü araştıran Snope sitesi, Biden’ın kastettiği Lewis Latimer adlı siyahinin esas mucit değil, Thomas Edison’ın ekibinde çalışan biri olduğunu yazarak ortaya atılan iddiayı “büyük ölçüde yanlış” olarak niteledi.

Thomas Edison’ın pratik bir aydınlatma sisteminde ısıtılmış tellerden parlak ışıklar üreten akkor lambayı kurmak için gereken güç hatlarını ve diğer ekipmanları geliştirdiği için ampulün icadına dair büyük ölçüde itibar kazanmış bir isim olarak kabul edildiğini aktaran site şu ifadeleri kullandı:

Joe Biden eylül başında Blake ailesini ziyaret için gittiği Kenosha'da kilise cemaatine bir konuşma yapmıştı (AP)
Joe Biden eylül başında Blake ailesini ziyaret için gittiği Kenosha’da kilise cemaatine bir konuşma yapmıştı (AP)

Elektriğin 19. yüzyılda geliştirilmesinden sonra çok sayıda mucit akkor lambalardan aydınlatma elde etmeye çalışarak Edison’ın yolunu açtı. Edison 1878’den itibaren ince bir teli ısıtmak için elektrik kullanarak akkor ampul geliştirmeye çalıştı. Onun lambası, cam bir ampulün içine yerleştirilmiş bir telden oluşacaktı ancak bu tel birkaç saat sonra yanmaya devam etti. İlk büyük siyahi mucitlerden biri olan Lewis Latimer ise Edison’ın araştırma ekibinin üyesiydi ve Edison tarafından icat edilen ampulü geliştirdi.

Joe Biden eylül başında Blake ailesini ziyaret için gittiği Kenosha’da kilise cemaatine bir konuşma yapmıştı (AP)

Site ayrıca, telefonun mucidi Graham Bell’in asistanlığını da yapmış olan (hatta kimilerince telefonun gerçek mucidi olduğu iddia edilen) Latimer’ın biyografisine ve başarılarına dair Massachusetts Teknoloji Üniversitesi’nin (MIT) paylaştığı bilgilere dair bir de link verdi.

Biden geçen yıl adının başkan aday adayları arasında geçtiği sırada Iowa’da konuşma yaptığı bir okulda “yoksul çocukların en az beyaz çocuklar kadar parlak ve yetenekli olduğunu” söyleyerek ırkçılık eleştirisine maruz kalmıştı.

Independent , Snope

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar