ABD’yi karıştıran George Floyd cinayeti davasında yargılanan 4 polis suçu birbirine attı

Sanıkların avukatları, davanın geleceği açısından müvekkillerinin ayrı ayrı yargılanmasında ısrar etmişti. ABD’nin Minneapolis şehrinde polis gözaltı sırasında nefessiz…
Davada yargılanan polisler: (Soldan sağa) Derek Chauvin, J. Alexander Kueng, Thomas Lane ve Tou Thao (AP)
Davada yargılanan polisler: (Soldan sağa) Derek Chauvin, J. Alexander Kueng, Thomas Lane ve Tou Thao (AP)

Sanıkların avukatları, davanın geleceği açısından müvekkillerinin ayrı ayrı yargılanmasında ısrar etmişti.

ABD’nin Minneapolis şehrinde polis gözaltı sırasında nefessiz kalarak hayatını kaybeden siyahi George Floyd‘un öldürülmesine ilişkin davada yargılanan eski polis memurları mahkemede birbirlerini suçladı.

Washington Post’un haberine göre 25 Mayıs’ta yaşanan olayla ilgili görülen davada Derek Chauvin, J. Alexander Kueng, Thomas Lane ve Tou Thao hakim karşısına çıkarıldı.

Mahkeme belgelerine göre 4 sanık, ABD’yi ayağa kaldıran ölümle ilgili ifade verirken olaydan hep kendileri dışında birilerini sorumlu tuttu.

Sanıklar kameralara yansıması sonrası dünya gündemine oturan olayın merkezine, Floyd’un boynuna yaklaşık 9 dakika boyunca diziyle bastırdığı görülen Chauvin’i ya da diğer başka bir polisi koydu. 

George Floyd’un gözaltına alındığı anlarla ilgili yeni görüntü
George Floyd’un gözaltına alındığı anlarla ilgili yeni görüntü

Thomas K. Lane’in avukatı Earl Gray, bu hafta sunduğu bir dilekçede, “Duruşmada büyük olasılıkla karşıt savunmalar olacak. Tüm polis memurlarının diğerlerinden farklı yorumlara sahip olması ve sanıkların suçu birbirlerine atması mümkün” demişti.

Chauvin, Kueng ve Thao’nun avukatlarıyla Gray, müvekkillerinin birbirleriyle çelişen ifadelerini gerekçe göstererek yargı sürecinin akıbeti açısından eski polis memurlarının davalarının ayrılması gerektiğini söylemişti.

Savcılar, Floyd’un boynuna bastırarak boğulmasına neden olan Chauvin’e yönelik cinayet suçlamasını üçüncü dereceden ikinci dereceye çıkarmış, diğer polislere de “cinayete yardım” suçlamasını yöneltmişti.

Polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden 46 yaşındaki siyahi Floyd’un başına gelenler, ABD’nin yanı sıra dünyanın dört bir yanında ırksal adalet taleplerinin dile getirildiği gösterileri tetiklemiş, birçok yerde sömürge dönemini hatırlatan heykellerin bir bir devrilmesini beraberinde getiren kitlesel eylemler düzenlenmişti.

Independent , Washington Post

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

ABD, korona virüsten kırılıyor!

Next Article
Joe Biden

Demokrat başkan adayı Biden'dan bir gaf daha: Ampulü bir siyahi icat etti

Related Posts