Pazar, Nisan 21, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Dagalo: İsrail ile olan ilişkiler, Sudan’ın ABD’nin terör listesinden çıkarılmasına yardımcı olacak

BAE ve Suudi Arabistan’ın desteğini alan Mohamed Hamdan Dagalo, ülkesinin İsrail ile ilişkilerinden fayda sağlayacağını söylüyor.

Sudan’ı yöneten egemen konsey başkan yardımcısı Mohamed Hamdan Dagalo, ülkesinin İsrail ile ilişkiler kurmak için çabalamaya devam edeceğini açıkladı.

Hemeti olarak da bilinen Dagalo, cuma gecesi yerel bir televizyon kanalı Sudania 24’e konuşan Dagalo, İsrail ile ilişkiler kurmanın, ABD’nin Sudan’ı terörizme sponsorluk yapan ülkeler listesinden çıkarma sözünü yerine getireceğini söyledi.

Sudanlı yetkili, Kuzey Afrika ulusunun Filistinli liderlerin kendi devletlerini kurma çabalarını desteklediğini ancak aynı zamanda ekonomik kriz yaşayan ülkesine fayda sağlamanın yollarını aradığını vurguladı.

Dagalo, ağustos ayında İsrail ile ilişkilerini normalleştiren Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin desteğini alan tartışmalı bir şahsiyettir. Geçen ay BAE, Bahreyn ile birlikte İsrail ile ilişkileri normalleştirmek için ABD aracılığında anlaşmalar imzaladı.

Dagalo, geçen Haziran ayında hükümet karşıtı protestoları şiddetle dağıtmakla suçlanan paramiliter Hızlı Destek Güçlerine başkanlık etti.

Egemen konsey, ülkenin korkunç ekonomik durumuna karşı kitlesel protestoların ardından eski Başkan Ömer el Beşir’in iktidardan uzaklaştırılmasından aylar sonra, geçtiğimiz ağustos ayında ülkenin dizginlerini ele geçirdi.

Dagalo, “İsrail’e ihtiyacımız var. Gelişmiş bir ülke ve Sudan, teknik ve tarım sektöründeki gelişmiş yeteneklerinden yararlanacak.” dedi. 

“Hoşumuza gitsin veya gitmesin, İsrail ile ilişkiler Sudan’ı ABD’nin terörizme sponsorluk yapan ülkeler listesinden çıkarmakla bağlantılı.” diye ekledi.

Dagalo’nun yorumları, Başbakan Abdalla Hamdok’un Sudan’ın ABD “terörizm” listesinden çıkarılmasını İsrail ile ilişkilerin normalleşmesi ile ilişkilendirmek istemediğini söylemesinden bir hafta sonra geldi.

Sudan’ın “terörizmin devlet sponsoru” olarak tanımlanması, devrilen hükümdarı El Beşir’e kadar uzanıyor ve yeni geçiş hükümetinin acilen ihtiyaç duyulan borç yardımı ve dış finansmana erişimini zorlaştırıyor.

Dagalo Cuma günü erken saatlerde, ABD’nin Sudan elçisi Donald Booth ile Güney Sudan’ın başkenti Juba’da görüştüğünü tweetledi ve kendisinden Sudan’ı terörizme sponsorluk yapan ülkeler listesinden bir an önce çıkarma sözü aldı.

6 Ekim 2017’de ABD Başkanı Donald Trump yönetimi, 1997’den beri Sudan’a uygulanan ekonomik yaptırımları ve ticari ambargoyu kaldırdı.

Ancak Sudan’ı, daha sonra üssünü Afganistan’a taşıyan El Kaide’nin merhum lideri Usame bin Ladin’e ev sahipliği yaptığı için 1993’ten beri bulunduğu terörist listesinden çıkarmadı.

Siyasi partiler İsrail’in normalleşmesini teşvik ediyor

Geçen Çarşamba, birkaç Sudanlı siyasi güç yetkilileri, ülkeyi ABD listesinden çıkarma karşılığında ABD’nin İsrail ile ilişkileri normalleştirme teklifini kabul etmeye çağırdı.

Başkent Hartum, Ulusal Ümmet Partisi, Sudan Kurtuluş Hareketi ve Doğu Cephesi’nde düzenledikleri ortak basın toplantısında, geçici Sudan Egemen Konseyi Başkanı Abdülfettah El Burhan’ı ABD’nin Sudan-İsrail ilişkilerini normalleştirme teklifini kabul etmeye çağırdı.

Umma partisi başkanı Mübarek el-Fadel, “Amerikan önerisi yaklaşan ABD başkanlık seçimleriyle sınırlı ve bu tarihi fırsatı kaçırmamalıyız” dedi.

ABD başkanlık seçimlerinin sonuçlarının açıklanmasının ardından, Emirliklerdeki teklifi kabul etmezsek Sudan’da büyük bir krize gireceğiz.

El-Fadel, “Mevcut fırsattan yararlanmazsak Sudan yıllarca terör listesinden çıkarılmayacak” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar