Asya-Pasifikte yeni kirli ittifak QUAD

ABD, Japonya, Hindistan ve Avusturalya arasında Asya- Pasifikte yeni bir birliktelik kuruldu. 2019’da bir araya gelen dış işleri…

ABD, Japonya, Hindistan ve Avusturalya arasında Asya- Pasifikte yeni bir birliktelik kuruldu. 2019’da bir araya gelen dış işleri bakanları tarafından ilan edilen QUAD, Pasifik okyanusu ve Hint okyanusunda siber ve deniz güvenliği anlaşması adı verilen bir birlik kurulmaya çalışılmıştı. Bu yıl 25 eylülde bir araya gelen büyük elçiler bir uzlaşıya vardıklarını açıkladılar şimdi gözler 6 ekimde bir araya gelecek olan dış işleri ve askeri uzmanların yapacağı toplantıya çevrildi.

Amaç Kuzey Kore ve Çin mi?

Hali hazırda Hindistan ile Çin arasında ki gerginlik atarken K.Kore ve Japonya arasında ki gerginlik sürerken QUAD iş birliği bu iki ülkeyi doğrudan tehtit eden bir oranizasyona dönüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Vatikan'dan Pompeo'ya red

Next Article

Cihat yanlıları Taliban-ABD anlaşmasına nasıl bakıyor?

Related Posts
Devamı

Kremlin: ABD Ukrayna’ya asker gönderirse, Rusya ekstra adımlar atmak zorunda kalır

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD'nin Ukrayna'ya asker göndermesi halinde Rusya'nın ulusal güvenliğini sağlamak için ekstra adımlar atmak zorunda kalacağı uyarısı yaptı. Hatırlanacağı üzere Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerilimin ardından açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Washington'un "Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne sarsılmaz desteğini" sürdürdüğünü ifade etmişti.