Cumartesi, Temmuz 13, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

CDC Kompozit’in tahminine göre, önümüzdeki 20 gün içinde 19.000 Amerikalı daha Covid-19’dan ölebilir

(CNN)Öncelikle, iyi haber: Yaklaşık 27 eyalette her gün yeni Covid-19 vakalarının sayısı geçen haftaya kıyasla genel olarak bu hafta artmadan geçti.

Kötü haber ise, Lifespan Sağlık Sisteminde acil doktor ve Brown Üniversitesi’nde doçent Dr. Megan Ranney “Seviyelerimiz hala çok yüksek,” dedi.

Megan Ranney sözlerine şöyle devam etti: “Bu maskelere ihtiyacımız var. Dürüst olmak gerekirse,  ülkemiz bu virüsü kontrol altına almak için kapsamlı bir ulusal strateji bulana kadar, büyük sosyal toplantılara ihtiyacımız var.”

Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre, 4.6 milyondan fazla Amerikalı Covid-19 ile enfekte oldu ve 154.000’den fazla insan hastalıktan öldü .

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri projelerinin yeni bir kompozit tahminine göre, amansız ölüm sayısının 22 Ağustos’a kadar 173.000’e ulaşacak. Bu, önümüzdeki 30 gün boyunca her gün ortalama 1.000 Amerikalının ölümü anlamına geliyor.

Ülke genelinde, Halk sağlığı uzmanları, tüm Amerikalıların, özellikle de gençlerin, krizi körüklemesi sebebiyle sosyal toplanmaların, kendilerini korumalarına izin vermemesi için yalvarıyorlar .

Beyaz Saray koronavirüs yanıt koordinatörü Dr. Deborah Birx, CNN’de Dana Bash’e Pazar günü yaptığı açıklamada , “Bugün gördüğümüz şey Mart ve Nisan aylarından farklı.” dedi ve ekledi: “Olağanüstü bir şekilde yaygın.”

Test pozitifliği artıyor, ancak test yapılmıyor!

Sadece hastanelerde doktorların ilgilendiği yeni vakalar ve ölümler değil, aynı zamanda pozitif testlerin oranı, virüsün ne kadar kontrolsüzce yayıldığının önemli bir göstergesidir.

John Hopkins’e göre, Pazar sabahı itibariyle test pozitifliği oranı geçen haftaya göre çoğu eyalette yükseliyordu ve 34 eyalette tahmin edilenden daha yüksek pozitif olan testler vardı.

Harvard Global Sağlık Enstitüsü Müdürü Dr. Ashish Jha, “Devam eden iki şey var,” dedi.

Jha, “Birincisi, bizim de büyük ehemmiyet vererek üzerinde durduğumuz, temeldeki enfeksiyon seviyesinin yükselmesi’ dedi.

Dr Ashish Jha sözlerine şöyle devam etti: “Ama yaklaşık 18 ila 20 eyalette, yapılan testlerin sayısı aslında düşüyor. Ve düşüyor çünkü test sistemimiz o kadar gergin ki, bugün iki hafta önce yaptığımız testleri bile sağlayamıyoruz Bu çok endişe verici çünkü vakalar arttığında ve test sayınız düştüğünde, bu bir felaket tarifi. “

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar