Trump: Boston Maratonu saldırganı idam edilmeli

ABD Başkanı Donald Trump, 2013’teki Boston Maratonu saldırısının sorumlusu Cohar Tsarnayev’e yönelik idam cezasının uygulanması çağrısında bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump, 2013’teki Boston Maratonu saldırısının sorumlusu Cohar Tsarnayev’e yönelik idam cezasının uygulanması çağrısında bulundu.

Trump, ABD Federal Temyiz Mahkemesinin, Tsarnayev’e verilen idam cezasını iptal etme kararına Twitter’dan tepki gösterdi. Boston Maratonu saldırısının 11 Eylül saldırılarından sonra Amerika tarihindeki “en kötü terör saldırısı” olduğunu vurgulayan Trump, “Boston bombacısı Cohar Tsarnayev kadar idam cezasını hak eden çok az kişi vardır.” ifadesini kullandı.

Saldırıda çok fazla kişinin yaşamını yitirdiğini ve hayatının karardığını vurgulayan Trump, “Federal hükümet, tekrar idam cezası için başvurmalıdır. Ülkemiz temyiz kararının uygulanmasına izin veremez. Ayrıca, bu mahkemenin bu kadar uzun sürmesi de çok saçma.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’de, 15 Nisan 2013’te Boston Maratonu sırasındaki saldırıda 3 kişi hayatını kaybetmiş, 264 kişi yaralanmıştı. FBI’ın, saldırının Cohar ve Tamerlan Tsarnaev kardeşler tarafından yapıldığını ortaya çıkarmasının ardından aranan 26 yaşındaki Tamerlan Tsarnaev polisle girdiği çatışmada vurularak öldürülmüştü. Cohar Tsarnaev ise 2015’te idam cezasına çarptırılmıştı.

ABD Federal Temyiz Mahkemesi, Tsarnaev’e verilen idam cezasını 31 Temmuz’da iptal etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

CDC Kompozit'in tahminine göre, önümüzdeki 20 gün içinde 19.000 Amerikalı daha Covid-19'dan ölebilir

Next Article

Türkiye'den ABD'li şirketle YPG arasındaki petrol anlaşmasına tepki

Related Posts
Devamı

Zelenski, ülke dışındaki gönüllülerin oluşturacağı “lejyoner birliği” kuruluyor: Ülkemize destek için kritik bir öneme sahip

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırısında 4. güne girilirken, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ülke dışındaki gönüllülerin oluşturacağı bir "lejyoner birliği" kurulacağını açıkladı. Başkent Kiev'de savaşın ön saflarında bulunan Zelenski, "Bu lejyon birliği, ülkemize destek için kritik bir öneme sahip" dedi.