Pazar, Mayıs 26, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Amerika askerlerinin Almanya’dan Polonya’ya konuşlanması

Bu arada Polonya Milli Savunma Bakanı  Mariusz Blaszczak, NATO’nun Doğu Avrupa kanadında görev yapan tüm ABD güçlerinin bağlı olacağı bir ABD Kolordu Komutanlığı kurulacağını duyurdu.
ABD Başkanı Donald Trump ile Polonya Cumhurbaşkanı   Andrzej Duda arasında geçen yıl Eylül ayında imzalanan anlaşma ile Polonya’daki ABD askerinin sayısı arttırılacaktır.
Amerika savunma bakanlığı Pentagon’un bildirdiğine göre Almanya’da bulunan 11 bin 900 Amerikan askeri bu ülkeden ayrılarak 5600’ü diğer NATO ülkelerine konuşlanacaktır.
Amerikan askerlerinin Almanya’dan çıkması konusu bir süre önce Trump tarafından gündeme geldi. Başkana göre NATO üyeleri ve özellikle Almanya NATO bütçesi için daha fazla para ödemeleri gerekiyor ve Amerika tarafından NATO bütçesinin büyük bölümünün sağlanması, ekonomik dışı ve yanlıştır.
Trump twitter üzerinden paylaştığı mesajda “Almanya enerji karşılığında yılda milyarlarca dolar Rusya’ya para ödüyor ve biz Rusya’ya karşı Almanya’yı savunmamız gerekiyor. Neden? Ayrıca Almanya NATO masraflarının sağlanması için payına düşen %2’lik ödemelerde büyük ihlallerde bulunuyor. Bu yüzden biz güçlerimizin bir kısmını Almanya’dan çıkarıyoruz.” yazdı.
Amerikan askerlerinin çıkışı iç ve dış alanda bir çok itiraza sebep oldu. Amerika içinde bir çok uzman bu hareketin Amerika’nın çıkarlarına karşı olduğunu belitti. Nitekim temsilciler meclisi silahlı güçleri komitesine üye 20 cumhuriyetçi Trump’a yazdıkları mektupta ondan bu karardan vazgeçmesini istediler. 
Dış alanda ise Almanya yetkilileri bu karara tepki göstererek kararın NATO’yu zayıflatacağını duyurdular.
Alman hükümetinin bölgeler arası ilişkilerin koordinatörü Peter Beer de bu kararın ortak çıkarlara aykırı olduğuna işaretle, Amerikan askerlerinin çıkmasının Almanya ve NATO yararına olmadığını ve bu konunun Washington için mantıklı olmadığını söyledi.
Amerikan askeri güçlerinin Almanya’dan çıkması gerçi bizzat öneml bir konudur ve kesinlikle iki ülke arasında ve sonuçta da Avrupa ile ilişkileri etkileyecektir, fakat aynı askeri güçlerin bu kez Polonya’da konuşlanması ise dikkat edilmesi gereken bir başka konudur. Aslında bu güçlerin Almanya’dan Polonya’ya kaydırılması Amerika’nın uluslararası yeni dengelerde doğu Avrupa’ya verdiği önemi gösteriyor. 
Polonya en azından George Bush döneminden itibaren Washington için önemli olmaya başladı, öyle ki Amerika’nın bu ülkede füze konuşlandırması Moskova ve Washington arasında yeni gerginliklerin şekillenmesine sebep oldu. Polonya’nın Amerika’ya yakınlaşmasındaki tüm faktörlere ilaveten Amerikan güçleri için Polonya’da askeri üs kurulması ve Rusya sınırlarına yakın bölgede Amerikan savaş teçhizatının konuşlandırılması üstelik bu konunun son zamanlarda ciddileşmesi, Polonya’nın Amerika stratejisindeki yerinin koyulaştığını gösteriyor. 
Washington ve Varşova 2018 son bahardan itibaren Polonya’da konuşlanacak Amerikan asker sayısı hakkında görüşüyorlar. Güvenilir kaynaklardan edinilen son raporlara göre hali hazırda 4500 ila 5000 Amerikan askeri Polonya’dan bulunuyor.
Polonya savunma bakanlığı ise resmi bir bildiride, “askeri işbirliği, örneğin Amerikan askerlerinin Polonya topraklarındaki varlığının artmasını kolaylaştıran daha fazla askeri işbirliğinin derinleşme sürecini sağlayan siyasi anlaşma yakında ve düzenleme çalışmalarının tamamlanması ile imzalanacağını” duyurdu.
Polonya ile imzalanan anlaşma boyutlarının belirsizliği, Almanya’da bulunan Amerikan askeri teçhizatların kaderi, Almanya’da kalacak olan Amerikan askerlerin akıbeti, NATO şartları ve geleceği ise Amerikan askerlerinin çıkışı konusundaki kaygıları arttıran konulardır. Fakat görünen o ki Trump bu kararla bir yandan güç gösterisinde bulunmak, Rusya’ya karşı savunma gücünü yükseltmek, diğer yandan da böyle bir kararın siyasi sonuçlarını 2020 başkanlık seçimlerinde kullanmaya çalışacaktır./

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar