Pazar, Mayıs 26, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Biden, daha önce Trump ağırlıklı Ohio’daki boşluğu kapattı

Siyaset ve ulusal krizler sonucunda, Trump 2016’da ABD eyaletini kolayca kazandıktan sonra bile Ohio’yu gerçek bir savaş alanına dönüştürüyor.

Ohio, iyi bir nedenden ötürü, en iyi barbar eyaleti olarak bir üne sahiptir. İç Savaş’ın sona ermesinden bu yana, 1964’ten bu yana tüm seçimler de dahil olmak üzere, dört seçim dışında kazanan cumhurbaşkanı adayını, herhangi bir eyaletin en uzun aktif galibiyet serisi olarak seçti.

Ancak geciken nüfus artışı, demografik durgunluk ve sektör kayıpları, devletin 2012’den bu yana sağa kaymasına katkıda bulundu ve Başkan Donald Trump’ın 2016’daki son cumhurbaşkanlığı seçimlerinde eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’a karşı sekiz puanlık kesin zaferiyle sonuçlandı.

Bu eğilimin 2020’de de devam etmesi muhtemel görünüyordu; ta ki, yerine getirilmeyen başkanlık vaatleri, küresel bir pandemi ve felaketle yönetilen bir yeniden seçim kampanyası, devleti sağlam bir şekilde tekrar oyuna soktu.

Bu arada Demokratlar, kendi Rust Belt geçmişine sahip ılımlı bir aday olan Joe Biden’ı Başkan Barack Obama’nın başkan yardımcısı adayı olarak iki kez kazandı.

Ohio Eyalet Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü olan Herb Asher, “Ohio, mor bir durumdan belki pembe bir duruma doğru sağa doğru hareketini gerçekten sürdürdü ancak henüz tam olarak kırmızı bir durum değildi,” dedi. “Ama sonra bu geçen yıl gözler önüne serildi.” dedi.

Ohio’nun 2016’da Trump lehine olan yüksek marjı, Trump’ın Seçim Koleji’ni kazandığı ve halk oylarını yankılanarak yitirdiği bir yarışta, eyaleti, ulusal oy verme eğilimlerine alışılmadık bir şekilde adım attı. Şimdi soru, kaybeden bir adayı 50 yıldan fazla bir süre sonra ilk kez kucaklayarak, itibarını tamamen sıyırıp bırakmayacak gibi görünüyor.

Yavaş nüfus artışı, Ohio’nun 1968’de 26’dan 18’e düştüğünü gördü. Ohio, başkanlık yarışmasında karar verici devlet olarak 2000’lerin başındaki rolünü bırakmış olsa da, Biden’ın kazanmaya ihtiyacı olduğundan Trump’ın muhtemelen Ohio’da bir tekrara ihtiyacı var.

Arizona ve New Mexico gibi Güneybatı eyaletlerinde ve Michigan, Minnesota ve Wisconsin gibi Midwest eyaletlerinde Biden’ın üstün anketleri ortaya çıkarsa, Ohio zaten pişirilmiş bir pastanın üzerine krema olur. Öte yandan Trump, kazanan bir koalisyon kurmak için Florida, Ohio ve yukarıda belirtilen eyaletlerin bazı kombinasyonlarına ihtiyaç duyacaktır.

Sonbahar boyunca yapılan anketler, Biden’ı genel olarak hafif bir keskinlikle gösterdi. Yakın zamanda yapılan bir Quinnipiac Üniversitesi anketi, Biden’ın yüzde bir önde olmasını sağladı. Bu başka bir deyişle, istatistiksel bir bağdı. Bu dikkate değer çünkü aynı anket, 2016’da aynı zamanlarda Trump için büyük bir kazanç öngören birkaç partizan olmayan anketten biriydi.

Yine de Trump için pek çok iyi haber var. Ohio, diğer eyaletlerin sahip olduğu demografik değişiklikleri görmedi. Ülkenin geri kalanından biraz daha yaşlı ve çok daha beyaz kalır. Beyazlar, 11.7 milyon nüfusun yaklaşık yüzde 79’unu oluştururken, ülke genelindeki yaklaşık yüzde 60’ı oluşturuyor. Ohio, diğer eyaletlerde partizan değişikliğine neden olan Latin akını da görmedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar