Çarşamba, Nisan 17, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Pompeo, ‘Çin tehditleri’ üzerine Asya gezisinin ilk ayağında Hindistan’ı ziyaret etti

ABD dışişleri bakanı, bölgedeki artan Çin etkisi karşısında stratejik bağları güçlendirmeyi amaçlayan beş günlük Asya gezisinde.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, bölgedeki artan Çin etkisi karşısında stratejik bağları güçlendirmeyi amaçlayan beş günlük Asya gezisinin ilk ayağı olan Hindistan’a gitti.

Pompeo, pazartesi günü Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar ile görüştü.

Salı günü, o ve ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Jaishankar ve Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh ile ortak bir zirve düzenleyecek.

O günün ilerleyen saatlerinde, Pompeo ve Esper, Hindistan dışişleri bakanlığı tarafından yayınlanan gezinin taslak güzergahına göre, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’yi çağıracak.

Analistler, gezinin, Asya’da siyasi ve askeri ilerlemeler kaydeden Çin’e karşı müttefikleri destekleme çabasının bir parçası olduğunu söyledi.

Gezi öncesinde Pompeo, toplantılarının “özgür ulusların Çin Komünist Partisi tarafından oluşturulan tehditleri engellemek için nasıl birlikte çalışabileceklerine ilişkin tartışmaları içereceğini” söyledi.

Yetkililer, dünyanın en büyük iki demokrasisinin jeo-uzamsal istihbaratı paylaşma konusunda bir anlaşma imzalamasının beklendiğini ve ABD’nin sofistike füze teknolojisini göndermesinin önünü açacağını söyledi.

‘Daha sıkı askeri kucaklaşma’

Esper, iki ülkenin askeri güçleri arasındaki iş birliğini artırmanın yollarını da tartışacak. Bu, istihbarat paylaşımı, ortak tatbikatları artırma ve muhtemelen ABD F-18 savaş uçakları dahil silah satışlarını içerebilir.

Hindistan, Çin ile çekişmeli Himalaya sınırında askeri bir açmaza girdi ve bildirildiğine göre, iki Asya devi arasındaki sınır hesaplaşması dondurucu kışa girerken ABD’den soğuk hava ekipmanı aradı.

Savunma analisti Pravin Sawhney, Al Jazeera’ya Pompeo’nun ziyaretinin Hindistan’ı “ABD’nin daha sıkı bir askeri kucağı” getireceğini söyledi.

Sawhney: “Hindistan’ın, Hindistan savaşlarında ABD’nin karşılıklı herhangi bir sorumluluğu olmaksızın, ABD’nin fiilen askeri müttefiki olması anlamına geliyor,” dedi.

Pompeo, Çin’in çeşitli altyapıları finanse ettiği ve inşa ettiği iki Hint Okyanusu ülkesi olan Sri Lanka ve Maldivler’e, Hindistan ve ABD’nin alarma geçmesi için seyahat edecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar