ABD’deki COVID-19 vakaları hızla artarken Borsa 800 puandan fazla düştü

ABD hisse senetlerindeki yatırımcılar, Washington’un uyarıcı çıkmazları ve yükselen koronavirüs enfeksiyonları yüzünden giderek yoruluyor. Wall Street’in ana borsa…
Officers from the Guardia Urbana local police speak with the worker of a Subway restaurant ahead of a curfew in Barcelona, Spain, on Sunday, Oct. 25, 2020. Spanish Prime Minister Pedro Sanchez’s cabinet on Sunday approved a state of emergency and announced a national curfew from 11 p.m. to 6 a.m., except in the Canary Islands, where the infection rate is low. Photographer: Angel Garcia/Bloomberg

ABD hisse senetlerindeki yatırımcılar, Washington’un uyarıcı çıkmazları ve yükselen koronavirüs enfeksiyonları yüzünden giderek yoruluyor.

Wall Street’in ana borsa endeksleri, ABD’deki COVID-19 enfeksiyonlarının hızla artması ve Washington’da yeni bir virüs yardımı nedeniyle devam eden çıkmazın yatırımcı duyarlılığını arttırdığı Pazartesi günü baskı altındaydı.

Dow Jones Endüstriyel Ortalaması, Wall Street’te öğleden sonraki işlemlerde 817 puan veya yüzde 2,88’den fazla düşüşle 27,518,11 oldu.

ABD emeklilik ve üniversite tasarruf raporlarının sağlığı için bir gösterge olan S&P 500 kırmızı renkte yüzde 2,38 iken, teknoloji ağırlıklı Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 2,23 düştü.

ABD, son iki gün içinde en yüksek sayıda yeni COVID-19 enfeksiyonunu görüyor ve bu da işten çıkarma kısıtlamaları ve kilitlenmelerin kartlarda olabileceği anlamına geliyor.

El Paso, Teksas, vatandaşlara önümüzdeki iki hafta boyunca evde kalmalarını emretti.

İtalya ve İspanya’nın yeni kısıtlamalar, sokağa çıkma yasakları ve tecritler uyguladığı Avrupa’da vakalar artıyor. Yetkililer, vatandaşları önümüzdeki zorlu bir sezon için uyarıyorlar.

Pandemi şiddetlendikçe, yatırımcılar Washington’un milyonlarca Amerikalının masaya yemek koymasına, kiralarını ve ipoteklerini ödemelerine ve işletmeleri uçurumun eşiğinden çekmelerine yardımcı olacak yeni bir koronavirüs yardımında bir araya gelememesinden dolayı giderek zayıflıyor.

Çok az kişi Demokratlar ve Beyaz Saray’ın 3 Kasım seçimlerinden önce yeni bir teşvik paketini geçirmek için partizan farklılıklarının üstesinden gelmesini bekliyor.

Temsilciler Meclisi Demokratik Başkanı Nancy Pelosi ve Beyaz Saray Genelkurmay Başkanı Mark Meadows, CNN röportajlarında pazar günü peş peşe suçlamalarda bulundu ve Amerikan halkını pek rahatlatmadı.

Meadows, CNN’in State of the Union programında, “Teklif üzerine teklif vermeye devam ediyoruz ve Nancy Pelosi kale direklerini hareket ettirmeye devam ediyor” dedi.

Pelosi, aynı programla ilgili ayrı bir röportajda “Kale direklerini hareket ettirmeye devam ediyorlar” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, 1.88 milyar dolarlık bir paket imzalamayı teklif etti ancak Demokratlar 2.2 milyar dolarlık destek verdi.

ABD seçimlerine bir haftadan daha uzun bir süre kala, siyasi gerilimlerin artmaya devam etmesi muhtemeldir.

59,1 milyondan fazla Amerikalı, Trump ve Demokrat rakibi Joe Biden kampanyalarının son haftasına girerken şimdiden bir sonraki başkanları için oy kullandı.

Başkan Yardımcısı Mike Pence, personelinin birkaç üyesinin yeni koronavirüs için pozitif test yapmasına rağmen pazar günü kampanya izini sürdü. Beyaz Saray pazartesi günü, Pence’in virüs için negatif test ettiğini söyledi.

Bu hafta Wall Street, ABD teknoloji devleri Apple, Amazon, Google-parent Alphabet ve Facebook’tan üçüncü çeyrek kazançlarını görmeyi bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Biden, daha önce Trump ağırlıklı Ohio'daki boşluğu kapattı

Next Article

ABD'den Çin'e Senkaku Adaları konusunda gözdağı

Related Posts