Ana Sayfa Dış Siyaset Orta Doğu ABD’nin Özel Temsilcisi James Jeffrey Irak’ta

ABD’nin Özel Temsilcisi James Jeffrey Irak’ta

0
ABD’nin Özel Temsilcisi James Jeffrey Irak’ta

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin Suriye, Irak ve Almanya’yı kapsayan ziyaretlerine dün başladığı açıklandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Büyükelçi Jeffrey’nin, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Joel Rayburn’le birlikte 20-24 Eylül tarihleri arasında Suriye’nin kuzeydoğusu, Irak’ın Erbil kenti ve Almanya’nın başkenti Berlin’e seyahat ettiği bildirildi.

Açıklamada ayrıca James Jeffrey’nin 20 Eylül’de Suriye’nin kuzeydoğusuna gittiği ve Suriye Demokratik Güçleri’nin üst düzey yetkilileri, devam eden Kürtler arası diyaloğun müzakere heyetleri ve Deyrizor bölgesinden üst düzey konsey üyeleri ve aşiret liderleriyle ayrı toplantılar yaptığı belirtildi.

Açıklamaya göre Büyükelçi Jeffrey, tüm görüşmelerinde son yıllarda Suriye halkının yaptığı fedakarlıklar, özellikle de IŞİD’in bölgesel yenilgisini sağlamak için verilen mücadelede hayatlarını feda edenler için ABD’nin duyduğu minnettarlığı ifade etti. Büyükelçi Jeffrey ayrıca örgütün kalıcı yenilgisini ve kurtarılmış bölgelere insani yardımın ve istikrar desteğinin ulaştırılmasını sağlamak için IŞİD karşıtı mücadelede sürekli işbirliği ve koordinasyon ihtiyacını vurguladı.

James Jeffrey, ABD’nin IŞİD’in yeniden ortaya çıkmasını engellemeye yönelik hem askeri hem de sivil çabaları koordine etmek ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı çıkan tüm Suriyeliler ile birlikte çalışarak BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı uyarınca çatışmanın barışçı bir şekilde çözülmesini sağlamak için, sahadaki ortaklarla yakın teması sürdüreceğini de kaydetti.

James Jeffrey, Suriye’deki durum ile IŞİD’in kalıcı yenilgisini sağlamak için süren ortak çabaları ve aynı zamanda Suriye’deki çatışmaya, BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararına uygun bir çözüm bulma çabalarını tartışmak üzere üst düzey Alman yetkililerle görüşmek üzere 23 Eylül’de Berlin’e gidecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz