Pazar, Temmuz 21, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

O’Brien: Trump, İran’ın silah ticaretine yardım eden kişilere yaptırım emri verdi

Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’a silah satmaları veya tedarik etmeleri için ülkeleri, şirketleri ve bireyleri ciddi şekilde cezalandırmak için bir yönetim emri imzaladığını söyledi.

Robert O’Brien: “Cumhurbaşkanı birkaç dakika önce Oval Ofis’te bu sabah İran İslam Cumhuriyeti’ne konvansiyonel silahların tedarikine, satışına veya devrine katkıda bulunan uluslar, şirketler ve bireyler için ağır ekonomik yaptırımları içeren bir idari emir imzaladı.’ dedi.

O’Brien, yürütme emrinin İran’ın haydut rejimlere konvansiyonel silah ihraç etmesini önlemeyi ve silah üreten ülkeler tarafından İran’a silah ihracatını yasaklamayı da amaçladığını ekledi.

Karar, “İran’a ve İran’dan silah veya ilgili malzeme veya askeri teçhizat transferleri, bölgesel ve uluslararası güvenliğe sürekli bir tehdit oluşturuyor” dedi. “İran, diğer aykırı rejimlerle ilişkilerini güçlendirip, uluslararası izolasyonunu azaltıyor ve terör gruplarını desteklemek ve kötü eylemleri finanse etmek için kullandığı geliri elde ederek konvansiyonel silah ticaretinden yararlanıyor.” diye ekledi.

Yürütme emri, İran’ın silah ticaretiyle ilgili tüm mülk ve menfaatleri engelliyor. Belge ayrıca ABD vatandaşları ve şirketleri ile İranlı yetkililer arasındaki ilgili işlemleri de yasaklıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar