O’Brien: Trump, İran’ın silah ticaretine yardım eden kişilere yaptırım emri verdi

Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’a silah satmaları veya tedarik…
Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’a silah satmaları veya tedarik etmeleri için ülkeleri, şirketleri ve bireyleri ciddi şekilde cezalandırmak için bir yönetim emri imzaladığını söyledi.

Robert O’Brien: “Cumhurbaşkanı birkaç dakika önce Oval Ofis’te bu sabah İran İslam Cumhuriyeti’ne konvansiyonel silahların tedarikine, satışına veya devrine katkıda bulunan uluslar, şirketler ve bireyler için ağır ekonomik yaptırımları içeren bir idari emir imzaladı.’ dedi.

O’Brien, yürütme emrinin İran’ın haydut rejimlere konvansiyonel silah ihraç etmesini önlemeyi ve silah üreten ülkeler tarafından İran’a silah ihracatını yasaklamayı da amaçladığını ekledi.

Karar, “İran’a ve İran’dan silah veya ilgili malzeme veya askeri teçhizat transferleri, bölgesel ve uluslararası güvenliğe sürekli bir tehdit oluşturuyor” dedi. “İran, diğer aykırı rejimlerle ilişkilerini güçlendirip, uluslararası izolasyonunu azaltıyor ve terör gruplarını desteklemek ve kötü eylemleri finanse etmek için kullandığı geliri elde ederek konvansiyonel silah ticaretinden yararlanıyor.” diye ekledi.

Yürütme emri, İran’ın silah ticaretiyle ilgili tüm mülk ve menfaatleri engelliyor. Belge ayrıca ABD vatandaşları ve şirketleri ile İranlı yetkililer arasındaki ilgili işlemleri de yasaklıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
ABD’nin Özel Temsilcisi James Jeffrey Irak’ta

ABD’nin Özel Temsilcisi James Jeffrey Irak’ta

Next Article

ABD, İran'a silah ambargosuna karşı çıkan Maduro’ya yaptırım uyguladı

Related Posts
Devamı

ABD Anayasa Mahkemesi’nden tartışma yaratan karar

ABD Anayasa Mahkemesi Harvard ve North Carolina Üniversitesi’nde siyah, Latin ve diğer az temsil edilen azınlık öğrencilerin sayısının artırılması amacıyla uygulanan pozitif ayrımcılık programlarını iptal eden karara imza attı. Demokrat Başkan Joe Biden karardan hayal kırıklığına uğradığını söyledi. Bazı Cumhuriyetçiler karardan memnun.