Ana Sayfa Son Dakika ABD’nin Afrika’da ki silah deposu FAS

ABD’nin Afrika’da ki silah deposu FAS

0
ABD’nin Afrika’da ki silah deposu FAS

Son dönemlerde ABD’den en fazla silah Kuzey ve Orta Afrika ülkesi oldu. Fas, yeni bir rapora göre, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki (MENA) diğer tüm ülkelerden daha fazla ABD’den silahlarının% 91’ini satın alıyor. 

Uluslararası Politika Merkezi (CIP) geçtiğimiz günlerde Silah ve Güvenlik Programının bir parçası olarak 2015’ten 2019’a kadar Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki en önemli silah tedarikçileri hakkında bir rapor yayınladı. 

Amerikan kar amacı gütmeyen araştırma merkezi bulgularını Stockholm Uluslararası Barış Araştırma Enstitüsü’nden (SIPRI) alınan verilere dayandırdı. 

Fas’ın silah alımları

Fas, ABD’den elde edilen silah yüzdesi bakımından MENA bölgesinin başında. 

ABD, Fas’ın silahlarının% 91’ini sağlıyor. Geri kalanı Fransa (% 9) ve İngiltere’den (% 0.3) geliyor. 

Fas, 2019 yılında silah alımlarını önemli ölçüde artırdı. Bu gelişme, “bölgesel askeri üstünlük” elde etmek için 2017’de oluşturulan beş yıllık planla uyumlu. Ülke ordusunu, hava kuvvetini ve donanmasını modernize etmeyi hedefliyor. 

Fas’ın bu yıl ABD’den yaptığı silah alımları arasında 25 F-16 uçağı ve 3,8 milyar dolar değerinde ilgili ekipmanın yanı sıra, 985 milyon dolara Fas’ın mevcut F-16 savaş uçağı filosuna yapılan yükseltmeler yer alıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı ayrıca 36 AH-64E Apache saldırı helikopteri ve ilgili teçhizatın tahmini 4,25 milyar dolara Fas’a satışını onayladı.

Son zamanlarda, Mart 2020’de Fas, 25 zırhlı aracı 240 milyon dolara satın almak için ABD ordusuyla bir askeri sözleşme imzaladı . 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz