Pazar, Mayıs 26, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD mahkemesi, İran’ın kayıp eski FBI ajanı için 1.4 milyar dolar ödemesine karar verdi

Eski ajan Robert Levinson, Mart 2007’de İran’daki bir adaya yaptığı ziyaret sırasında ortadan kayboldu.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir mahkeme, İran hükümetine, Mart 2007’de bir İran adasına yaptığı ziyaret sırasında ortadan kaybolan eski bir FBI ajanının ailesine 1.4 milyar dolardan fazla ceza ve tazminat ödemesi emri verdi.

ABD Bölge Yargıcı Timothy Kelly geçen haftanın sonlarında yayınlanan bir emirde, özel bir uzman olan Robert Levinson’ın ailesine 107 milyon dolar tazminat tazminatı ödenmesine karar verdiğini söyledi. Yargıç 1.3 milyar dolarlık cezai tazminata hükmetti.

Mahkeme, 2017 yılında Kuzey Kore’de esaretten kurtulduktan kısa bir süre sonra hayatını kaybeden Amerikalı bir üniversite öğrencisi olan Otto Warmbier’in Levinsonailesine önemli miktarda cezai tazminat ödemeye karar verdiği davaya atıfta bulundu.

Kelly: “İran’ın buradaki davranışı da şaşırtıcıydı. Eski bir FBI ve DEA özel ajanını uyarmadan yok etti. Ona işkence etti, 13 yıl boyunca esir tuttu ve bugüne kadar reddetti. Sorumluluğunu kabul et, ”dedi.

“Karısı ve çocukları, Levinson’ın hatırasını canlı tutarken, onun kaderini tam olarak bilmeden hayatlarına devam etmek zorunda kaldılar.”

Levinson’ın ailesi yaptığı açıklamada kararı memnuniyetle karşıladı.

Levinson’ın ailesi, “Bu karar, kaçırılan ve 13 yıldan fazla bir süredir akıl almaz acılara maruz kalan Amerikalı bir vatansever olan Robert Levinson için adalet arayışının ilk adımıdır” dedi.

‘Şimdiye kadar İran, eylemlerinin hiçbir sonucuyla karşı karşıya kalmadı. Yargıç Kelly’nin kararı Bob’u eve getirmeyecek ancak bunun İran’ın daha fazla rehin almasına karşı bir uyarı görevi göreceğini umuyoruz. ” diye ekledi.

İran’ın Birleşmiş Milletler misyonunun bir sözcüsü, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Başkan Donald Trump’ın Tahran’ın nükleer programı üzerindeki maksimalist baskı kampanyasının ortasında, ABD ile İran arasındaki gerilim yüksekliğini koruyor.

ABD ve İran’ın 1979’da Tahran’daki ABD büyükelçiliği rehine krizinin ardından diplomatik ilişkileri olmamasına rağmen, ABD hala, Levinson’ın ailesine ödeme yapmak için kullanılabilecek donmuş İran mal varlığında milyarlarca dolar tutuyor.

Bu yılın başlarında, Levinson’ın ailesi, ABD’li yetkililerden alınan bilgilere dayanarak, İran’ın gözaltında öldüğüne inandıklarını söyledi.

İran bunu yalanladı ve eski FBI ajanının ülkeyi “yıllar önce” terk ettiğini söyledi.

Levinson, Mart 2007’de Dubai’den İran kontrolündeki Körfez’deki Kiş Adası’na uçtuktan sonra ortadan kayboldu.

Ortadan kaybolmasından aylar sonra, ABD hükümeti kaynakları, Levinson’un gezisinden önce Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın analitik şubesiyle alışılmışın dışında bir sözleşme ilişkisi sürdürdüğünü kabul etti.

Bir grup CIA yetkilisi teşkilattan çıkarıldı ve birçoğu dahili soruşturmanın ardından cezalandırıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar