ABD koalisyonu Irak ve Suriye’de 6 yılda yaptığı sorti sayısını açıkladı

ABD öncülüğünde ‘IŞİD’e karşı oluşturulan’ uluslararası koalisyonun altı yıl önce kurulduğu günden bu yana Irak ve Suriye’de 35 bin sorti gerçekleştirdiği açıklandı.

ABD liderliğinde ‘IŞİD’e karşı oluşturulan’ uluslararası koalisyonun altı yıl önce kurulduğu günden bu yana Irak ve Suriye’de 35 bin sorti gerçekleştirdiği açıklandı.

Koalisyon Sözcüsü Albay Miles Caggins, Erbil’de düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

Uluslararası koalisyon Eylül 2014’te IŞİD’i ortadan kaldırmak amacıyla kuruldu. Irak hükümeti bizi IŞİD’e karşı savaşa davet ettiğinde Kürdistan bölgesi çok önemli bir rol oynadı. Bu savaşa tanık oldu. Son altı yılda hep birlikte 7,7 milyon insanı ve 110 bin kilometre toprağı acımasız, kana susamış IŞİD’in kontrolünden kurtarmayı başardık.

Caggins, “Uluslararası koalisyonun harekat döneminde Suriye ve Irak’ta 35 bin sorti gerçekleştirdiğini, ayrıca Peşmergelere, Irak güçlerine ve terörle mücadele güçlerine eğitim ve yardım sağladığını” ifade etti.

Albay Caggins, IŞİD’e karşı savaşı “şiddetli bir savaş” olarak nitelendirdikten sonra “2020’nin başından bu yana, Koalisyon, Irak’taki sekiz küçük üsten çekildi, çünkü Iraklılar ve Peşmergeler, IŞİD’in kalıntılarıyla mücadelede başarılarını kanıtladılar. Şimdi de Bağdat ve Erbil’deki merkezlerimizden danışmanlık görevlerimizi yerine getiriyoruz.” açıklamasında bulundu.

Sivil kayıpları

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Suriye ve Irak’ta gerçekleştirdiği hava saldırısında binlerce sivilin hayatını kaybettiği biliniyor. ABD öncülüğündeki koalisyon, binlerce sivilin öldüğü yönündeki iddiaları reddederken, açıklamalarda genellikle sivil kayıpları konusuna değinilmiyor.

Ancak sadece Musul’da IŞİD’e karşı yürütülen operasyonlarda 10 binden fazla sivilin hava ve kara bombardımanları sonucu hayatını kaybettiği, üzerinden üç yıl geçmiş olmasına rağmen kentte halen enkaz altından cesetlerin çıkartıldığı biliniyor.

ABD koalisyonunun düzenlediği hava saldırılarından Suriye’nin Rakka kentinde de yüzlerce, bazı kaynaklara göre binlerce sivil hayatını kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Çin Tayvan'ı Ziyaret Eden Üst Düzey ABD Yetkililerine Yaptırım Uygulayacağını Bildirdi

Next Article

Trump: Pentagon beni sevmiyor çünkü savaş istiyorlar

Related Posts