Ana Sayfa Güncel Haberler Amerika Çin Tayvan’ı Ziyaret Eden Üst Düzey ABD Yetkililerine Yaptırım Uygulayacağını Bildirdi

Çin Tayvan’ı Ziyaret Eden Üst Düzey ABD Yetkililerine Yaptırım Uygulayacağını Bildirdi

0
Çin Tayvan’ı Ziyaret Eden Üst Düzey ABD Yetkililerine Yaptırım Uygulayacağını Bildirdi

Geçen ay ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’in Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanı Alex Azar’ın, Tayvan’a planlanan ziyaretine itirazlarına, bunun önceki politikayla tutarsız olmadığını söyleyerek tepki gösterdi.

Global Times’ın genel yayın yönetmeni Hu Xijin Salı günü yaptığı açıklamada, Çin’in Tayvan’ı ziyaret eden üst düzey ABD yetkililerinin yanı sıra, birlikte çalıştıkları Amerikan şirketlerine yaptırım uygulayacağını söyledi.

Hu Xijin, haberi Twitter’da duyurdu.

The Global Times, Çin’in iktidardaki Komünist Partisinin resmi gazetesidir ve Halkın Günlüğü tarafından yayınlanmaktadır.

Ağustos ayı başlarında Çin, ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanı Alex Azar’ın Tayvan’a planladığı ziyarete itiraz etti ancak Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “kabine üyelerinin daha önce Tayvan’a seyahat ettiğini” diyerek yanıt verdi.

ABD resmi olarak Tayvan’ı bağımsız bir varlık olarak tanımayan “Tek Çin” politikasını takip etse de, aynı zamanda ticari bağları var ve orada silah sağlıyor. 

Çin, Tayvan’ı nihayetinde anakara Çin ile yeniden birleşmek zorunda kalacak ayrılıkçı bir eyalet olarak gördüğünü açıkladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz