ABD, Irak’ın İran Enerjisini İthal Etmesi İçin Feragatnameyi Yeniledi

ABD Perşembe günü yaptığı açıklamada, Irak’ın İran’ın elektriğini ithal etmesi için bir feragatnameyi yenilediğini, bu kez Bağdat’ın Tahran’a…

ABD Perşembe günü yaptığı açıklamada, Irak’ın İran’ın elektriğini ithal etmesi için bir feragatnameyi yenilediğini, bu kez Bağdat’ın Tahran’a olan enerji bağımlılığını azaltmak için “anlamlı adımlar” atmasını sağlamak için 60 gün boyunca yenilediğini söyledi.

Donald Trump’ın Washington’u 2015 yılında İran’la yaptığı nükleer anlaşmadan çekmesinin ardından, Irak’ı İran’a yeniden uygulanan ABD yaptırımlarından muaf tutmaya devam edecek.

Washington, Bağdat’ın zorlu elektrik şebekesi için hayati önem taşıyan İran enerji kaynaklarını, genellikle 90 veya 120 günlük dönemler için kullanması konusundaki feragatini tekrar tekrar uzattı.

Bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, “Feragat, Irak’ın İran’ın enerji ithalatına bağımlılığını azaltmak için adımlar atarken kısa vadeli enerji ihtiyaçlarını karşılayabilmesini sağlıyor” dedi.

Reuters, “Irak hükümetinin enerjinin kendi kendine yeterliliğini artırmak için 60 gün içinde anlamlı adımlar atmasının mümkün olduğuna inanıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Morgan Ortagus

ABD'den "hem müzakere" hem "azami baskıya devam" açıklaması

Next Article

SANA: ABD Suriye'den 3 düzine petrol tankerini kaçırdı

Related Posts