Pazar, Temmuz 21, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

SANA: ABD Suriye’den 3 düzine petrol tankerini kaçırdı

Suriye Arap Haber Ajansı yerel kaynaklarının aktardığına göre, Suriye’nin kuzeydoğusundaki Cezire bölgesinden 35 tanker kamyonundan oluşan bir konvoy, ülke dışına çıkarak Kuzey Irak’a doğru yol aldı. Konvoyun çarşamba akşamı Haseke ilinden ayrıldığı bildirildi.

Suriye petrolünün yasadışı ihracatı ile birlikte, ABD güçlerinin Irak’tan Suriye’ye 50 asker taşıyan 6 askeri aracı getirdiği ve güçlerin, kuzeydoğu Haseke’deki derme çatma Harab el-Jeer havaalanındaki ABD varlığını güçlendirdiği söylendi.

İlgili bir haberde, Tel Sateeh köyü sakinleri Perşembe günü Kamışlı kırsalında sokaklara çıktılar. Üzerlerinde ulusal bayraklar, Suriye cumhurbaşkanı portreleri ve hem Türk hem de “Siyonist ABD işgal” güçlerinin bölgeden derhal çekilmesini talep eden ve topraklarının, petrol ve buğday kaynaklarının yağmalanmasını durdurun yazan tabelaları taşıdılar.

Tal Al-Zahab köyü yakınlarındaki bir kontrol noktasında bir Suriye Ordusu askerinin öldürülmesinin ardından yerel halkın protestoları geçen ay arttı.

ABD, Başkan Trump’ın geçen yılın sonlarında savaşın harap ettiği ülkeden çekilme sözlerine rağmen, son haftalarda Suriye’deki varlığını güçlendiriyor. Geçen hafta, ABD yetkilileri ve Suriye medyası, komşu Irak’tan ülkeye ek asker ve araç teslim edildiğini bildirdi.

Geçen yıl Rus askeri istihbaratı, ABD’nin Suriye’deki petrol kaçakçılığı faaliyetlerine ilişkin bir rapor yayınladı ve Pentagon, CIA, özel askeri müteahhitler ve Kürt milislerin, Suriye’den 30 milyon dolardan fazla Suriye petrolünün yasadışı sevkiyatına karıştığını ortaya koydu.

Suriye, 2011’de dış destekli iç çatışmanın başlamasından önce, ülkeye kendi kendine enerji yeterliliğini ve devletin gelirlerinin yüzde 20’sini sağlamaya yetecek kadar günde yaklaşık 400.000 varil petrol üretiyordu.

Savaş sırasında üretim önemli ölçüde düştü. Suriye ve müttefikleri, ülkenin enerji kaynaklarının geri dönüşünü, çatışma sırasında meydana gelen tahmini 200-400 milyar dolarlık zarardan ülkenin yeniden inşası için çok önemli bir gereklilik olarak görüyor. Bununla birlikte, Başkan Trump defalarca Suriye petrolünü “alma”, “tutma” ve teröristlerin veya Suriye hükümetinin eline geçmesini engelleme sözü verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar