Pazar, Mayıs 26, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD güçlerinin Suriye’de “Petrolü tutmaktan” başka stratejisi kalmadı

Bu hafta, Newsweek adılı bit gazete yayınlanan yeni bir makalede, adı verilmeyen üst düzey bir ABD istihbarat yetkilisinin Suriye’de devam eden Amerikan stratejisinin, Kasım ayında gerçekleşecek olan cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşırken bir çeşit ‘saçmalık’ olduğunu söylediğini belirtti.

Newsweek’in işaret ettiği gibi, “her iki aday da selefleri tarafından yürütülen ‘bitmeyen savaşları’ sona erdirme sözü verirken, ABD’nin şu anda Suriye için bir stratejisi yok.

Makaleye göre ABD’nin, İslam Devleti’nin (IŞİD/ DAEŞ) “kalıcı yenilgisini sağlamak” ve Suriye petrol sahalarını işgal etmek dışında “(Suriye konusunda) bir stratejisi yok”.

Rus Silahlı Kuvvetlerinin Suriye’nin kuzeydoğusundaki El Kamışlı Hava Üssü’nde, bazı ABD tesislerinden çok da uzak olmayan bir karargah kurmayı başarmasıyla durum her geçen gün daha da karmaşık hale geliyor.

Bu arada Newsweek, Pentagon sözcüsü Jessica McNulty’nin ABD liderliğindeki koalisyonun, Suriye’de Rusya ile koordinasyon kurmadığını veya istihbarat paylaşmadığını söylediğini aktardı.

“Rutin çatışma giderme iletişimlerimizin bir parçası olarak, Fırat Nehri’nin batısındaki IŞİD hedeflerine yönelik planlanan Rus saldırılarından zaman zaman haberdar oluyoruz” dedi.

Ancak, son zamanlarda araçlarının karıştığı bir kazaya karıştıkları için bu; Suriye’deki ABD Silahlı Kuvvetleri için büyük bir felaket olduğunu kanıtlıyor.

Kaza, Suriye’nin kuzeydoğusundaki El Malikiyah sınır kenti yakınlarında Rus ve ABD güçlerinin katıldığı bir “kedi-fare” kovalamacası sonucunda meydana geldi.

ABD kazadan Rusya’yı sorumlu tuttu ve Rusya da suçu Amerikan kuvvetlerine attı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar