Pazartesi, Haziran 24, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD ekonomi heyeti İsrail, BAE ve Bahreyn’i ziyaret edecek

17-20 Ekim tarihlerindeki gezi, üç ülke arasındaki son ABD aracılı normalleşme anlaşmalarını desteklemeyi amaçlıyor.

Hazine Bakanı Steve Mnuchin de dahil olmak üzere üst düzey ABD yetkililerinden oluşan bir delegasyon, üç ülke arasında yakın zamanda imzalanan normalleşme anlaşmalarına destek olarak önümüzdeki günlerde İsrail, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne seyahat edecek.

ABD Hazine Bakanlığı cuma günü yaptığı açıklamada , Mnuchin’in ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin aracılık ettiği anlaşmalar çerçevesinde heyete 17-20 Ekim tarihleri ​​arasında “genişletilmiş ekonomik işbirliğini desteklemek için” liderlik edeceğini söyledi.

ABD 13 Ağustos’ta İsrail ve BAE’nin diplomatik ilişkileri normalleştirmek için bir anlaşma yaptığını ve Bahreyn’in İsrail ile kendi anlaşmasını açıklayarak bir aydan kısa bir süre sonra aynı şeyi yaptığını duyurdu .

Her üç ülkeden temsilciler , anlaşmaları 15 Eylül’de Beyaz Saray’da düzenlenen bir törenle resmen imzaladılar .

Hazine bakanlığı, Mnuchin ve ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman’ın da dahil olduğu ABD heyetinin İsrail’den Bahreyn’e direkt uçuşta İsrailli yetkililere katılacağını söyledi.

“İlk Abraham Anlaşmaları İş Zirvesi” nin yapılacağı Abu Dabi’ye uçmadan önce Manama’da Bahreynli yetkililerle görüşecekler. Departman, grubun daha sonra Tel Aviv’e geri döneceğini söyledi.

Trump, normalleştirme anlaşmalarını 3 Kasım başkanlık seçimleri öncesinde siyasi puanlar kazanmak için kullanmaya çalıştı ve kendisini Demokratik rakibi Joe Biden’dan daha büyük bir İsrail dostu olarak konumlandırdı.

Anlaşmalar, çoğu ABD seçmeni için öncelik listesinde düşük olsa da, Trump’ın destekçilerinin büyük bir kısmı onun İsrail yanlısı pozisyonlarını destekleyen Evanjelist Hıristiyanlardı.

ABD başkanı ve danışmanları, İsrail-Filistin ihtilafını çözmek için sözde “yüzyılın anlaşması” önerisini savundular ve Arap Körfezi ülkelerini bu girişime destek vermeye çalışmak için davet ettiler.

Filistinli liderler, Trump yönetiminin çabalarını şiddetle eleştirerek, ABD’nin İsrail’i kesin olarak destekleyen ve İsrail hükümetinin Filistin haklarını ihlal eden politikalar izlemesine izin veren dürüst olmayan bir komisyoncu olduğunu söyledi.

İsrail-Bahreyn anlaşması imzalandığında, merkezi işgal altındaki Batı Şeria’daki Ramallah’ta bulunan Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ), anlaşmayı “Filistin davasına yönelik başka bir hain bıçak” olarak nitelendirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar