Çarşamba, Nisan 17, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Çin Devlet Başkanı, ABD ile artan gerilimin ortasında askerleri ‘yüksek alarm’ ve ‘savaşa hazırlanma’ konusunda uyardı

Washington ile Pekin arasındaki gerginlik, ABD’nin tartışmalı Güney Çin Denizi’ndeki askeri operasyonlarını sürdürmesi, Tayvan ile bağlarını geliştirmesi ve Çin’i küresel korona virüs salgınından sorumlu olduğu iddiasıyla suçlaması arasında tırmanıyor.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Halk Kurtuluş Ordusu askerlerini, güneydeki Guangdong eyaletindeki Chaozhou şehrindeki deniz piyadelerine yaptığı ziyaret sırasında “yüksek alarm durumunu sürdürmeye” ve “tüm zihinlerini ve enerjilerini savaşa hazırlamaya” çağırdı . Böylesi bir adresin nedenini açıklamadan, bu zamanlarda askerleri “kesinlikle sadık” ve “güvenilir” olmaya çağırarak devam etti.

Xi Jinping’in açıklamaları, Çin ile ABD arasında çeşitli konularda süregelen gerilimin ortasında geldi. En son gelişmede, Pekin, muhriplerinden biri olan USS John S. McCain’in tartışmalı Güney Çin Denizi’ndeki Parcel Adaları yakınlarındaki bölgede görülmesi üzerine Washington’u kınadı.

Beş ülkeden gelen toprak iddialarıyla dolu denizin çoğunu kontrol eden Çin, geminin eylemlerini patlattı çünkü ABD Donanması, Pekin’in karasuları içinde olarak gördüğü bölgeye girmesi için hiçbir zaman izin istemedi.

Çin’in “provokasyon” olarak nitelendirdiği bu tür olaylar nadir değil çünkü ABD gemilerini düzenli olarak serbest dolaşım operasyonları bahanesi ile bölgeye göndermektedir.

Çinli yetkililer Washington’u, eylemlerinin bir gün denizde bir olaya yol açabileceği konusunda defalarca uyardılar ve Beyaz Saray’ı Güney Çin Denizini askerileştirmek ve yerel yönetimlerin karşılıklı toprak taleplerini çözmelerini engellemekle suçladılar.

Güney Çin Denizi gerilimlerine ek olarak, Pekin adayı kendi topraklarının ayrılmaz bir parçası olarak gördüğü için, iki eyalet Washington’un Tayvan ile resmi olmayan diplomatik bağlar geliştirmesi konusunda birbirini izliyor.

Beyaz Saray geçtiğimiz günlerde Tayvan’a Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemleri de dahil olmak üzere gelişmiş silah sistemleri tedarik etme planlarını duyurdu. Çin’den sert bir kınama tetiklendi ve esasen Washington’un on yıllardır uyguladığı Tek-Çin politikasını ihlal etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar